fot. PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Szwajcarii nt. funkcjonowania Muzeum Polskiego Rapperswilu

Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Szwajcarii na temat dalszego funkcjonowania Muzeum Polskiego Rapperswilu. Ueli Maurer przebywa w Polsce z oficjalną wizytą.

Przed południem doszło do spotkania prezydentów obu krajów. Okazją do rozmowy jest setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią. Podczas spotkania prezydentów pojawiła się kwestia polskiej placówki w Szwajcarii. Prezydent Andrzej Duda poprosił prezydenta Maurera, aby podjął działania, które umożliwią przetrwanie muzeum w Raperswilu.

– Bardzo chcielibyśmy, żeby mogło ono funkcjonować w dalszym ciągu w Rapperswilu. Chcielibyśmy, żeby ono funkcjonowało nadal jako muzeum polskie – bardzo wyraźnie to podkreślę – dlatego że jest to ślad nie tylko naszej wspólnej historii, że Polacy znajdywali w Szwajcarii schronienie, mogli rozwijać swoją twórczość i działania, jak chociażby Henryk Sienkiewicz, ale to także świadectwo historii Europy – podkreślił Andrzej Duda.

Założone w 1870 r. przez hrabiego Władysława Platera Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy. Od 2008 r. władze samorządowe próbują usunąć instytucję i dokonać przebudowy zamku.

W 2017 r. burmistrz Rapperswil zapowiedział w wywiadzie prasowym, że po rozpoczynającym się w 2020 r. remoncie Muzeum nie wróci na zamek.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził muzeum w listopadzie 2016 roku.

 

RIRM

drukuj