fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Rzecznik praw dziecka dla „Naszego Dziennika”: W szkole musi być bezpiecznie

Wystąpiłem do MEN o zobowiązanie organów prowadzących szkoły do przeprowadzenia w trybie pilnym we wszystkich placówkach oświatowych w Polsce kontroli stanu bezpieczeństwa – powiedział dla wtorkowego „Naszego Dziennika” rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, nawiązując do tragedii w jednej z warszawskich podstawówek.

Mikołaj Pawlak wystąpił do policji i prokuratury o informowanie go o podjętych działaniach w sprawie śmierci ucznia warszawskiej szkoły oraz do dyrekcji placówki i kuratorium oświaty o przekazanie informacji o ofierze, sprawcy i ich sytuacji rodzinnej, a także o warunkach panujących w tej szkole. Nawiązał tym samym do tragedii w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I na Marysinie Wawerskim w Warszawie, gdzie jeden z uczniów zaatakował nożem drugiego; raniony chłopiec zmarł.

Jak dodał, obowiązek nadzorowania bezpieczeństwa w szkołach przez organ prowadzący jest wprost wskazany w art. 57 Prawa oświatowego. Mikołaj Pawlak pytany był również o to, jak skutecznie walczyć z przemocą w szkole. Podkreślił w odpowiedzi, że każda szkoła musi być sprawdzona, czy bezpieczeństwo uczniów jest zapewnione.

„Ale to jest działanie tylko doraźne” – dodał Mikołaj Pawlak.

Jego zdaniem najlepsze systemy bezpieczeństwa nie pomogą, jeśli nauczyciele i rodzice nie będą mieli dobrego kontaktu ze swoimi dziećmi.

„Nie będą rozmawiać z nimi, słuchać ich, dostrzegać problemów. W mojej ocenie, to właśnie jest jedna z przyczyn narastającej przemocy – brak prawdziwej rozmowy” – czytamy dalej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl