fot. PAP/Piotr Wittman

Andrzej Duda za podniesieniem kwoty wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku w niedługim czasie powinna być podniesiona, co najmniej do 8 tys. – powiedział Andrzej Duda.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta stwierdził, że sens kwoty wolnej jest tylko taki, by nie opodatkowywać tych dochodów, które zapewniają minimum egzystencji.

Andrzej Duda ruszył dziś z serią merytorycznych spotów. Polityk będzie mówił o najważniejszych, sprawach, które według niego należy poprawić w Polsce.

W ocenie Andrzeja Dudy zwiększenie kwoty wolnej od podatku wpłynie stymulująco na polską gospodarkę. Kandydat PiS na prezydenta dodał, że to co jest obecnie nie zapewnia wielu obywatelom minimum egzystencji.

– Kwota wolna 3090 zł, próg ubóstwa, zgodnie z ustawą, dla osoby samotnej wynosi 6500 zł. Widzimy, że kwota wolna jest przeszło o połowę mniejsza niż minimum egzystencji – czyli taki poziom dochodu, poniżej którego zaczyna się w zasadzie niemożność życia w sensie biologicznym. Bo nie jesteś w stanie zapewnić sobie tych podstawowych artykułów, które  utrzymają cię przy zdrowiu – po prostu w tym momencie głodujesz. Jeżeli kwota wolna zostanie podniesiona, to spowoduje to, że poziom życia tych, którzy dziś są w trudnej sytuacji znacząco się podniesie, bo będą mieli więcej pieniędzy. Zwiększy się też popyt, ponieważ ludzie będą mieli pieniądze i będą chcieli je wydać. To doprowadzi do pobudzenia gospodarczego – mówił Andrzej Duda.

Kandydat PiS przypomina, że Polska jest jednym z krajów o najniższej kwocie wolnej od podatku w UE.

RIRM

drukuj