fot. Igor Smirnow/KPRP

Trwa szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Rumunii

W poniedziałek rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Spotkanie ma być okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który odbędzie się w czerwcu. Spotkanie odbywa się w formule hybrydowej z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii.

Prezydent Polski Andrzej Duda udał się do Bukaresztu, gdzie spotkał się osobiście z Klausem Iohannisem, prezydentem Rumunii. Pozostali przywódcy, w tym m.in. prezydent USA, biorą udział w szczycie zdalnie.

Prezydent Polski wskazał, że to już tradycja, iż państwa B9 uzgadniają stanowisko przed szczytem NATO. Andrzej Duda mówił o tym na konferencji prasowej z prezydentem Rumunii.

– Stało się to bardzo dobrą i sprawdzoną tradycją, że nasza część Europy mająca w ramach NATO swoje uwarunkowania i potrzeby, a także swoje spojrzenie na kwestie związane z bezpieczeństwem, spotyka się razem i dyskutuje przed spotkaniami całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chcemy jednym głosem, w spójny sposób, a także skuteczniejszy na forum całego sojuszu, przedstawić swoje spojrzenie na naszą sytuację, jak również przedstawić nasz punkt widzenia i nasze potrzeby – powiedział szef państwa polskiego.

https://twitter.com/BPM_KPRP/status/1391783173735043073

Przed rozpoczęciem szczytu Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Rumunii. Przywódcy rozmawiali o poszerzeniu i pogłębieniu partnerstwa strategicznego.

Do Bukaresztu udał się też szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Mariusz Błaszczak spotkał się tam ze swoim rumuńskim odpowiednikiem. Po rozmowie wskazywał, że współpraca pomiędzy naszymi państwami jest bardzo ścisła.

– W Polsce stacjonują żołnierze rumuńscy, w Rumunii stacjonują żołnierze polscy. W instytucjach NATO-wskich w Polsce służą oficerowie rumuńscy, a w dowództwach NATO-wskich w Rumunii służą oficerowie polscy. Wymieniamy się doświadczeniami, wspólnie modernizujemy nasze siły zbrojne. Tak jak Rumunia, tak i Polska są w trakcie procesu modernizacji sił zbrojnych – wskazał minister obrony narodowej.

Wizyta Andrzeja Dudy i Mariusza Błaszczaka w Rumunii potrwa do wtorku. Jutro wraz z prezydentem tego kraju będą oni m.in. obserwować wojskowe ćwiczenia.

RIRM

drukuj