fot. PAP/Jakub Kamiński

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

W Warszawie para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja trwa w ponad dwóch tysiącach miast i miejscowości w Polsce i na świecie.

Prezydent Andrzej Duda na inauguracji Narodowego Czytania  podkreślał, że „Wesele” to niezwykły wybór, ponieważ Stanisław Wyspiański przywołany dramat „napisał w czasach zaboru, kiedy marzył o wolnej Polsce”.

– To jest w jakimś sensie niezwykłe, że w przededniu stulecia niepodległości wybraliśmy na Narodowe Czytanie właśnie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które w całości jest niezwykle przeniknięte nutą patriotyczną, która tchnie Polską w każdym calu, ale jednocześnie tchnie wielką troską o wolną Polskę. Przecież zostało napisane w czasach zaboru, kiedy Wyspiański o wolnej Polsce marzył – mówił Andrzej Duda.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu „doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy”.

 – Utwór, który powstał w 1901 roku i również w tym roku była jego prapremiera w Krakowie, czyli w okresie Młodej Polski, ale jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu – podkreślała Agata Kornhauser-Duda.

 Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zaznaczył, że „jest to dramat szalenie ważny w historii Polski”.

 – On był pisany w czasach, kiedy też społeczeństwo było podzielone, kiedy te różnice społeczne były widoczne, kiedy zbliżał się pewien historyczny przełom, który wszyscy już przewidywali. […] Mimo tych różnic w „Weselu” wyraźnie widać wspólny mianownik, on jest tam wielokrotnie przywoływany i jest nim serduszko panny młodej, jest to stwierdzenie, że „Polska to ważna rzecz” – akcentował wicepremier rządu RP.

RIRM/TV Trwam News

drukuj