fot. PAP/Marcin Obara

Pierwsze oficjalne zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Prezydent RP powołał ministrów zdrowia oraz spraw zagranicznych

Prezydent Andrzej Duda powołał Zbigniewa Raua na stanowisko ministra spraw zagranicznych oraz Adama Niedzielskiego na ministra zdrowia. To już pierwsze oficjalne zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Całkowita rekonstrukcja zapowiadana jest na październik. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi o nowej ofensywie programowej. Ma ona być kontynuacją realizacji programów, które wcześniej zostały zapowiedziane.

Chociaż nazwiska nowych ministrów Zbigniewa Raua i Adama Niedzielskiego poznaliśmy w zeszłym tygodniu, to oficjalne zaprzysiężenie odbyło się dziś w Pałacu Prezydenckim.

– Dziękuję za objęcie tych niezwykle ważnych urzędów w trudnych czasach – mówił prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego wyraził również nadzieję na dobrą współpracę z nowymi ministrami.

Po zaprzysiężeniu nowych ministrów, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz uroczyście przekazał urząd szefa resortu prof. Zbigniewowi Rau.

Zbigniew Rau to były wojewoda łódzki i przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych. Z kolei Adam Niedzielski przez wiele lat pracował w różnych obszarach administracji publicznej. Zdobywał doświadczenie w Ministerstwie Finansów, NIK czy NFZ.

– Pan minister Niedzielski będzie raczej kontynuował działania podjęte przez ministra Szumowskiego, współpracowali do tej pory. Natomiast w przypadku pana prof. Zbigniewa Raua, jego bogate doświadczenie i obycie w sprawach dyplomacji powoduje, że jestem spokojny, że sobie poradzi – oznajmił Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS.

O tym, że rekonstrukcja rządu będzie znacząca, już na początku sierpnia informował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rekonstrukcja ma dotyczyć zmian personalnych. I tutaj pojawia się nazwisko posła Kukiz’15 Jarosława Sachajko jako kandydata na stanowisko ministra rolnictwa – mówił rzecznik Konfederacji Tomasz Grabarczyk.

– Słyszeliśmy, że jeśli on się zdecyduje i by został tym ministrem, spełniłby warunki, które mu PiS przedstawiło, to by był ministrem rolnictwa, a jeśli nie, to Ministerstwo Rolnictwa będzie częścią jakiegoś wielkiego ministerstwa. To nie jest kartofel, którym można podrzucać – wskazał Tomasz Grabarczyk.

Jednak zmiany mają dotyczyć także konkretnych resortów. Mowa jest o redukcji ministerstw z 20 do nawet 11.

– Taki komunikat o redukcji ministerstw jest komunikatem do wewnątrz samej koalicji, że musimy się jakoś porozumieć, musimy się jakoś wewnętrznie dogadać, ponieważ tych sposobów realizowania polityki jest dużo i musimy zdecydować się na pewne priorytety – powiedział politolog Piotr Siekański.

W rozmowach nad rekonstrukcją rządu mówi się o połączeniu kilku resortów. Powstać ma superresort, w skład którego wejdą ministerstwa: edukacji, szkolnictwa wyższego, kultury i sportu. To jednak – jak podkreślili politycy PiS – jest jeszcze omawiane i konsultowane. Redukcji nie powinno natomiast podlegać Ministerstwo Zdrowia, Spraw Zagranicznych czy Administracji i Spraw Wewnętrznych.

– W moim przekonaniu jest to jedno z tych ministerstw, na których stoi państwo – mówił na antenie TV Trwam w „Polskim Punkcie Widzenia” wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Natomiast konsekwencją nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy ma być nowa ofensywa programowa – zapowiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

– Ściślej mówiąc, kwestia negocjacji nowej umowy koalicyjnej i wypadkową tej nowej umowy koalicyjnej będzie nasza ofensywa programowa w Sejmie. Mam nadzieję, że już na początku października – mówił Krzysztof Sobolewski.

Poseł PiS Przemysław Czarnek dodał, że nowa ofensywa programowa to czas, gdy można będzie wdrożyć kolejne etapy programu, z którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów w 2015 i w 2019 r.

– Wymiaru sprawiedliwości, służba zdrowia, szkolnictwo i wszystkie inne dziedziny, które wymagają naprawy: polityka społeczna, polityka rodzinna. To wszystko musi być realizowane w ciągu najbliższych trzech lat i ta ofensywa musi się rozpocząć natychmiast – podsumował prof. Przemysław Czarnek.

Rozmowy z koalicjantami PiS mają zostać wznowione we wrześniu, natomiast sama rekonstrukcja rządu ma nastąpić w październiku.

TV Trwam News

drukuj