fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent: Mimo sprzeciwów i krzyków zmiany w Polsce będą nadal realizowane

Mimo sprzeciwów i krzyków zmiany w Polsce będą nadal realizowane – powiedział dzisiaj w Wodzisławiu Śląskim prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, chodzi m.in. o ustanowienie w Polsce „sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości”.

„Szanowni Państwo, chcę jasno powiedzieć: mimo sprzeciwów i krzyków zmiany w Rzeczypospolitej będą realizowane nadal, będą realizowane spokojnie, konsekwentnie. Wierzę w to, że w sposób zrównoważony, taki, który będzie służył rzeczywiście interesom Rzeczypospolitej, a przede wszystkim będzie służył państwa interesom” – mówił prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego.

Wśród zmian, które powinny zostać przeprowadzone, Duda wymienił ustanowienie „sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości”. Reforma sądownictwa powinna – podkreślił prezydent – obejmować dodatkowe środki odwoławcze, takie jak: skarga nadzwyczajna, „porządnie funkcjonujące sądownictwo dyscyplinarne dla sędziów” oraz „patrzenie na ręce także temu, jak działa ta trzecia władza, poprzez obecność czynnika społecznego w Sądzie Najwyższym, poprzez ławników w izbie ds. skargi nadzwyczajnej i w izbie ds. dyscyplinarnych”.

Wskazał w tym kontekście także na realizację programu Mieszkanie plus.

 „Wierzę w to, że to będzie dla wielu młodych ludzi szansa” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że już do tej pory „wiele zostało zrobione”. Mówił m.in. o przekazaniu „potężnych pieniędzy” na restrukturyzację przemysłu górniczego oraz na „wyciągnięcie ręki do rodziny”.

Jak dodał, ma na myśli przede wszystkim program „Rodzina 500+”. W odpowiedzi na wzmiankę o programie zgromadzeni zaczęli skandować „Dziękujemy”.

„Ludzie pragnęli tego od dawna i od dawna o to prosili, żeby było dla rodziny wsparcie. Jeżeli do tej pory rządzono tak, że tego wsparcia nie dawano, to znaczy, że do tej pory demokracja kulała, a dopiero teraz jest prawdziwa. Dopiero teraz, kiedy wreszcie rządzący, posłowie, senatorowie, władze, prezydent, słuchają ludzi, słuchają postulatów, słuchają tego, co rzeczywiście jest potrzebne” – mówił prezydent.

PAP/RIRM

drukuj