Obama: Polska jest jednym z filarów NATO

Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO – podkreślił w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Barack Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w „naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu”.

Amerykański przywódca zwracał ponadto uwagę na „oddanie USA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski”.

Dodał, że „uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę”.

– Uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników i jednego z liderów NATO – powiedział prezydent USA Barack Obama.

Według Obamy fakt, że szczyt odbywa się w Warszawie świadczy o pozycji Polski.

– W Stanach Zjednoczonych uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników. Polska jest jednym z liderów NATO. Krajem, który przeznacza pełny wkład – 2 proc. swojego PKB na nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił Obama.

Amerykański prezydent podziękował za misje wojskowe, w których Polska bierze udział.

– Szczególnie za ostatni wkład w walkę z Państwem Islamskim i użycie F-16 – dodał.

USA i Polska są zdania, że sankcje przeciwko Rosji powinny pozostać do czasu aż porozumienie z Mińska będą wypełnione.

– Będziemy działać razem z Niemcami i Francją na rzecz rozstrzygnięcia konfliktu na Wschodniej Ukrainie – podkreślił Obama.

Obama zaznaczył, że ważne jest, by Ukraina otrzymywała pomoc i by wzmacniać jej siłę militarną, polityczną i gospodarczą.

Przypomniał także, że na początku przyszłego roku w Europie będzie nowa amerykańska brygada pancerna, a jej dowództwo będzie mieściło się w Polsce. Prezydent USA powiedział, że Polska zauważy zwiększenie obecności NATO.

Stany Zjednoczone nadal będą zwiększały swoją postawę obronną i możliwość odstraszania.

– Chcemy być obecni w Europie Centralnej i Wschodniej – powiedział prezydent USA Barack Obama.

Jak dodał „około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi”.

Obama przypomniał o obecności amerykańskich sił powietrznych w bazie lotniczej w Łasku.

– Cały czas mamy rotacyjnie nasz personel wojskowy – dodał.

W rozmowie z prezydentem Dudą wyraził też zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

– Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce – powiedział Obama.

– To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa – to są wartości na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego” – dodał.

Obama pogratulował Polsce 225. rocznicy uchwalenia „najstarszej konstytucji w Europie”.

– To pokazuje długotrwałe pragnienie narodu polskiego i pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczywistości po zimnej wojnie narodziny na nowo polskiej demokracji były inspiracją dla ludzi w całej Europie i w całym świecie, łącznie z Ameryką – podkreślił prezydent USA.

„Postępy Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są wyjątkowe tylko dla jednej z naszych kultur czy krajów, są to wartości uniwersalne. To jest podstawowa kwestia w amerykańskiej polityce zagranicznej – mówimy o tych wartościach na całym świecie, nawet wobec naszych najbliższych sprzymierzeńców” – powiedział Obama.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl