A. Dera: Prezydent będzie wspierał rząd w sporze z UE

Prezydent Andrzej Duda będzie wspierał rząd w sporze z Unią Europejską – powiedział dzisiaj sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Jak ocenił, działania wiceszefa KE Fransa Timmermansa w stosunku do Polski są „niezrozumiałe”, a sam polityk „zionie nienawiścią do Polski”.

W środę odbyła się kolejna debata w Parlamencie Europejskim na temat stanu praworządności w Polsce. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził podczas swego wystąpienia w PE, że Komisja wystąpiła w ubiegłym tygodniu do Rady UE (zasiadają w niej przedstawiciele państw członkowskich UE) o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. To część procedury ochrony praworządności w państwie członkowskim UE, opisanej w art. 7 unijnego traktatu.

Frans Timmermans zaapelował też do polskiego rządu o kolejne zmiany dotyczące sądownictwa. Jego zdaniem, dotychczasowe korekty w reformach, chociaż idą w dobrym kierunku, są niewystarczające.

Andrzej Dera powiedział, że „cały czas wytwarzane jest napięcie w tych relacjach (z Polską), choć nie ma żadnych podstaw merytorycznych do tego, żeby w ten sposób traktować Polskę”.

„Polska jest rozgrywana, niestety naszymi rękoma poprzez opozycję” – ocenił.

Dopytywany, o kogo chodzi konkretnie, prezydencki minister odpowiedział, że chodzi o „europarlamentarzystów totalnej opozycji, którzy głosują przeciwko Polsce”.

„Mamy konkretne przykłady działań szkodzących Polsce. Coś takiego pierwszy raz ma miejsce, co jest niezrozumiałe i widać, że jest to gra rozgrywana politycznie” – dodał.

„W tle są potężne pieniądze i kwestia przyszłego budżetu, więc osłabienie Polski jest w interesie innych państw. To jest coś, co się dzieje, to jest polityka. My nie powinniśmy się tutaj wbrew pozorom obawiać. Mamy swoje racje, mamy swoje argumenty i mamy prawo zmieniać Polskę nie według modły brukselskiej, tylko według modły Polaków – tak jak sobie Polacy zażyczyli. To jest chyba kluczowy spór dzisiaj” – podkreślił Andrzej Dera.

Pytany, czy prezydent powinien się włączyć w ten spór, Andrzej Dera odpowiedział: „Prezydent będzie wspierał rząd i nasze państwo w tych działaniach”.

Polityk pytany, czy kiedy Frans Timmermans przyjedzie do Polski 18 czerwca, to spotka się z prezydentem, odpowiedział, że „na razie nie ma takiej woli spotkania, więc trudno się spotykać z człowiekiem, który, mogę powiedzieć tak, zionie nienawiścią do Polski, bo to, co robi jest naprawdę niezrozumiałe”.

Według Andrzeja Dery, działania Fransa Timmermansa wynikają z tego, że „chce zaistnieć”.

„Jest to polityk frakcji holenderskiej, która traci na znaczeniu. Zbliżają się wybory do europarlamentu w przyszłym roku i (Timmermans) chce zaistnieć jako ten, który tu będzie walczył i będzie z czymś kojarzony, żeby zostać wybrany, to jest dla mnie oczywiste” – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl