fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o spotkaniu Duda-Steinmeier podczas szczytu Trójmorza: To, że dochodzi do takiego spotkania, na pewno jest znamienne; podkreśla znaczenie tej inicjatywy

Niemcy w jakiś sposób są zainteresowane Inicjatywą Trójmorza. Różnie to można odbierać, ale to, że dochodzi do takiego spotkania, na pewno jest znamienne. Podkreśla znaczenie tej inicjatywy – inicjatywy, która została w zasadniczym stopniu podjęta przez Polskę – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki, historyk i politolog, prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, odnosząc się do faktu, że podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rydze prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Prezydent RP Andrzej Duda udał się do Rygi na szczyt Inicjatywy Trójmorza. Rozmowy dotyczyły m.in. tematów związanych z wojną na Ukrainie. [czytaj więcej]

– Trójmorze to znaczący potencjał gospodarczo-polityczny w Europie. To jest 1/3 powierzchni Unii Europejskiej i obszar zamieszkały przez prawie 110 mln ludzi. Zatem ten szczyt, który ma teraz miejsce na Łotwie, to jest kolejne spotkanie szefów państw tego regionu, w jakiś sposób może nie zdominowane, ale ukierunkowane w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.

Podczas szczytu prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

– To jest dość ciekawy aspekt szczytu Trójmorza. Niemcy w jakiś sposób aspirują czy są zainteresowane Inicjatywą Trójmorza. Różnie to można odbierać, tym bardziej w kontekście niemieckiej polityki zagranicznej, a także zaniechań, jeśli chodzi o wojnę rosyjsko-ukraińską. To, że dochodzi do takiego spotkania, na pewno jest znamienne. Podkreśla znaczenie tej inicjatywy – inicjatywy, która została w zasadniczym stopniu podjęta przez Polskę i w dużym stopniu przez prezydenta Andrzeja Dudę – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Podczas szczytu poruszany był również temat kryzysu żywnościowego wywołanego przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Klęska głodu, spowodowana wojną w kraju będącym jednym z głównych eksporterów zboża do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, może bowiem spowodować kolejną falę migracji.

– Ważne jest zatem, żeby już w tej chwili podjąć określone działania – działania prewencyjne, a nie czekać, aż dojdzie do sytuacji dość ekstremalnej i trzeba będzie reagować już w sytuacji mocno spóźnionej – podkreślił prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

W odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża pomóc może decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Podczas ryskiego szczytu przyznano Ukrainie status partnera uczestniczącego Inicjatywy Trójmorza. Andrzej Duda zaznaczył, że status ten nie jest zarezerwowany jedynie dla Ukrainy, ale będą mogły go uzyskać także inne państwa spoza UE chcące współpracować z Trójmorzem. [czytaj więcej]

Dr Krzysztof Kawęcki zwrócił uwagę, że Inicjatywa Trójmorza jest bardzo istotna dla kształtowania określonego kierunku polityki zagranicznej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jest to szczególnie widoczne, kiedy państwa „starej Unii”, jak Francja czy Niemcy, nie mają tak spójnej polityki i zdają się nadal prowadzić interesy z Rosją za plecami Europy Środkowej.

Całość rozmowy z dr. Krzysztofem Kawęckim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj