fot. TV Trwam News

Prezydent RP odsłoni tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym

Dziś, dzień przed Świętem Niepodległości, prezydent Andrzej Duda odsłoni na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicę poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W planie wydarzenia przewidziane jest przemówienie Prezydenta RP. W inicjatywie weźmie udział także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Odsłonięcie tablicy to wywiązanie się z obietnicy, którą prezydent Polski złożył 1 marca podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda mówił, że jest to miejsce nie martyrologii, ale dumy narodu polskiego z jego bohaterów i obrońców, z których wielu nie ma nawet grobu.

Obecnie na jednym z filarów grobu nieznanego żołnierza znajduje się już jedna tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Do jej odsłonięcia doszło 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego. Tablica upamiętnia dziewięć wydarzeń – m.in. bitwy Armii Krajowej z NKWD, Armią Czerwoną czy późniejsze z UB i Ludowym Wojskiem Polskim.


TV Trwam News/RIRM

drukuj