fot. PAP/Marcin Gadomski

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

40 lat temu do strajkujących na Wybrzeżu zakładów pracy dołączyli pracownicy Zajezdni  Autobusowej nr 7 we Wrocławiu. To był pierwszy zakład, który rozpoczął akcję strajkową na Dolnym Śląsku. Tymczasem z przedstawionego w Instytucie Pamięci Narodowej dokumentu wynika, że już 15 sierpnia 1980 r. w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego podjęto nadzwyczajne działania w związku z sytuacją strajkową w Polsce. 

Ubiegłotygodniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL było symboliczne [czytaj więcej]. Wpisywało się w trwające już obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

– Nie miałem wątpliwości, że to wielka symbolika – w 40-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jesteśmy tutaj, gdzie było więzionych wielu więźniów politycznych, jak śp. Anna Walentynowicz i śp. Kornel Morawiecki oraz wielu innych zasłużonych działaczy „Solidarności” – oznajmił Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

„Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego >>Solidarność<< w 40. rocznicę powstania Związku składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem św. Jana Pawła II latem 1980 roku, podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy” – napisano w wydanym stanowisku.

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej na organizowanych w całej Polsce wystawach „Tu rodziła się Solidarność” przypomina postaci i wydarzenia 1980 roku. To nie jedyne działania Instytutu związane z rocznicą. W środę zaprezentowano raport, jaki Stepan Mucha, zastępca szefa KGB Ukrainy, przygotował dla Wołodymyra Szczerbickigo, I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy, jednego z najbliższych współpracowników Leonida Breżniewa. Z dokumentu wynika, że już 15 sierpnia, czyli dzień po rozpoczęciu strajku w Stoczni Gdańskiej, Komitet Bezpieczeństwa Państwowego w Moskwie podjął nadzwyczajne działania w związku z sytuacją w Polsce.

– Pokazuje działania operacyjne, które KGB zaczyna podejmować wobec Polski. Tam jest mowa o agenturze przesyłanej. Tylko KGB z Ukrainy wysyła 176 agentów – oznajmił dr Andrzej Grajewski, który dotarł do dokumentu.

Dr Andrzej Grajewski wskazał, że KGB uruchomił także swoją agenturę w Polsce. Było to ponad 200 osób. Sierpień 1980 r. stawał się dla Kremla, a tym bardziej dla komunistów w Polsce, coraz bardziej gorący. Do strajków włączały się kolejne regiony Polski.

– Jak stoi komunikacja, to tak, jakby układ krążenia przestał funkcjonować. Natychmiast ludzie zorientowali się, że nareszcie Wrocław zastrajkował. Nie było tak, że byli złośliwi – bo komunikacja jest bardzo ważna – to było wielkie poparcie i później powstał międzyzakładowy komitet strajkowy z całego regionu – opowiedział Jerzy Piórkowski, przewodniczący komitetu strajkowego w Zajezdni Autobusowej nr 7 we Wrocławiu.

Główne obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odbędą się 31 sierpnia w Gdańsku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl