fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

„Solidarność” chce sprawiedliwego transportu w Europie

„Solidarność” transportowców domaga się sprawiedliwego transportu w Europie. Związkowcy zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie.

Celem inicjatywy jest położenie kresu niedopuszczalnym praktykom biznesowym prowadzącym do dumpingu socjalnego i płacowego.

Związkowcy wzywają Komisję Europejską do zapewnienia uczciwej konkurencji w różnych rodzajach transportu oraz do zagwarantowania równego traktowania pracowników niezależnie od kraju pochodzenia.

Chodzi o godne warunki pracy i płacy – wyjaśnia Tadeusz Kucharski, przew. Krajowej Sekcji Transportu NSZZ „Solidarność”, zwracając się z prośbą o pomoc w zbieraniu podpisów pod petycją.

To, co w tej chwili dzieje się w transporcie drogowym to wczesne niewolnictwo. Kierowcy spędzają czasami po 3-4 miesiące (rekordziści nawet po pół roku) w drodze, nie wracając do domów, śpiąc w kontenerach. Nawet jeżeli śpią w ciężarówkach, to nie w warunkach, które pozwolą się w prawidłowy sposób zregenerować. Wszystko to jest bez środków do życia, bo pracodawcy nie dają im pieniędzy na to, żeby mogli się stołować – zjeść ciepłe posiłki. Nie dają na toalety, na prysznic, na pranie, a przecież pościel i codzienne ubranie również muszą przepierać. Nawet nie mają kiedy tego zrobić, śpią w karygodnych warunkach. Latem w pojazdach nie ma klimatyzacji postojowej, temperaturę w samochodach mają powyżej 40 stopni Celsjusza zaznaczył Tadeusz Kucharski.

Europejską Inicjatywę Obywatelską związkowcy z Sekcji Transportu Drogowego ETF oficjalnie ogłosili w zeszłym tygodniu.

Petycje można podpisać poprzez stronę www.fairtransporteurope.eu.

RIRM

drukuj