Elbląg: Prezydent RP i szef MON wzięli udział w uroczystym zakończeniu ćwiczeń Anakonda 18

W Elblągu, z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, odbyło się uroczyste zakończenie ćwiczeń Anakonda 18. Na placu apelowym podpisany został protokół certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz list o osiągnięciu pełnej zdolności przez tę dywizję.

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na stopień generalski dywizji dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód generałowi brygady Krzysztofowi Motackiemu. Dwaj inni żołnierze awansowali na stopień generała brygady.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda w swoim przemówieniu pogratulował żołnierzom zasłużonych awansów i wskazał na znaczenie certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

– Uzyskana doskonała ocena w certyfikacji pokazuje ogromne zaangażowanie i jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji. Stanowi niezwykle istotne uzupełnienie wysuniętej obecności Sojuszu na wschodniej flance. Ale to dzisiejsze spotkanie na zakończenie ćwiczeń Anakonda 18 to przede wszystkim kolejne podkreślenie naszego Sojuszu i naszych zdolności obronnych, co jest niezwykle ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie, jeżeli chodzi o architekturę bezpieczeństwa. Dziękując polskim żołnierzom, chcę podziękować zarazem wszystkim żołnierzom armii sojuszniczych, którzy brali udział w szkoleniu i są w Polsce – podkreślił Andrzej Duda.

Z inicjatywy prezydenta Polski uczestnicy uroczystości uczcili pamięć zmarłego 41. prezydenta USA Georga Busha seniora. Przemówienie wygłosił też szef MON Mariusz Błaszczak.

Kończące się dziś ćwiczenia Anakonda 18 to największe manewry Wojska Polskiego w 2018 r. Są one sprawdzianem możliwości współdziałania najważniejszych organów dowodzenia polskich Sił Zbrojnych z układem pozamilitarnym, a także wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl