fot. Nasz Dziennik/Mateusz Marek

K. Szczerski o wizycie prezydenta w USA: Lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty

Lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydent Donald Trump chce przedyskutować propozycję, którą ma dla Polski ws zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

W ubiegły piątek Szczerski poinformował, że prezydent oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Jak mówił, datę poda Biały Dom, ale zapewne odbędzie się ona po 10 czerwca.

Pytany we wtorek w RMF FM o dokładną datę tej wizyty, Krzysztof Szczerski odparł, że będzie to połowa czerwca.

„Lada dzień oczekujemy tego formalnego ogłoszenia, łącznie z programem, bo program tego spotkania jest jeszcze dzisiaj domykany” – mówił Krzysztof Szczerski, dodając, że prezydent na pewno spędzi cały dzień w Waszyngtonie.

„Zależało nam też na tym, żeby spotkanie w Waszyngtonie połączyć z wizytą gospodarczą w Stanach” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Pytany, po co prezydent jedzie do Waszyngtonu, podkreślił, że „nie jest tajemnicą, że jesteśmy dzisiaj na ostatnim etapie rozmów” w sprawie zwiększenia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce.

„Te rozmowy dzisiaj toczą się już de facto pod bezpośrednim nadzorem i kierownictwem pana prezydenta Trumpa i prezydent Trump też nie ukrywa, że celem zaproszeniem pana prezydenta Dudy do Waszyngtonu jest przedyskutowanie tej propozycji, którą ma dla Polski” – powiedział Krzysztof Szczerski.

„Jeśli te rozmowy pójdą dobrze, to spodziewamy się, że rzeczywiście w tym roku ta decyzja ostateczna i ten kształt będzie ogłoszony już oficjalnie” – dodał szef gabinetu prezydenta.

Po kolejnej turze rozmów, które odbyły się w miniony piątek w Waszyngtonie we wspólnym oświadczeniu wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood stwierdzili, że w rozmowach o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce poczyniono duże postępy.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę „Fort Trump”.

Krzysztof Szczerski na uwagę, że z kolei Polska spodziewa się wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa 1 września, odparł: „To byłby dobry moment, żeby w tę tragiczną rocznicę samotnej walki Polski w 1939 r. ogłosić, że tym razem Polska nie tylko nie jest samotna, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo jest wzmocnione przez obecność amerykańską”.

Szef gabinetu prezydenta został też zapytany w tym kontekście, czy na uroczystości 1 września został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Szczerski podkreślił w odpowiedzi, że lista zaproszonych krajów jest już zamknięta.

„Zaproszeni zostali członkowie NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniej” – powiedział Krzysztof Szczerski, dodając, że Rosja nie jest członkiem żadnej z tych trzech organizacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl