fot. unic.un.org.pl

Prezydent: niestałe członkostwo Polski w RB ONZ – jednym z celów wizyty w Etiopii

Kandydatura do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na niestałe członkostwo w latach 2018-2019 oraz promocja gospodarcza Polski to cele wizyty w Etiopii – mówił w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent o cel wizyty w Etiopii był pytany w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info.

Jak mówił, celem jest przede wszystkim promocja gospodarcza. „To niezwykle istotne” – podkreślił. Przypomniał, że w kraju tym obecna jest firma Ursus, produkująca m.in. ciągniki rolnicze.

„Chcemy Ursusa wzmocnić w Etiopii” – dodał.

Drugi element wizyty to – według Dudy, również niezwykle ważny – kandydatura Polski do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na niestałe członkostwo w latach 2018-2019.

„A to właśnie w Etiopii, w Addis Abebie, jest siedziba Unii Afrykańskiej i także tam jest siedziba Komitetu Gospodarczego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Afryki” – zaznaczył.

Duda zapowiedział, że będzie chciał odbyć tam spotkania z przedstawicielami Unii Afrykańskiej, a także z przedstawicielami Komitetu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Addis Abebie.

„To ma niezwykle istotne znaczenie, bo chcemy pozyskać głosy państw afrykańskich dla Polski w głosowaniu, które będzie miało miejsce w czerwcu, więc cele tej wizyty także są bardzo istotne – i te polityczne, i gospodarcze” – podkreślił prezydent.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii i w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie odbędzie się w dniach 7-9 maja.

PAP/RIRM

drukuj