fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent odznaczył organizacje polonijne i krajowe

Na dziedzińcu Belwederu prezydent Polski Andrzej Duda wręczył dziś odznaczenia i flagi państwowe organizacjom polonijnym i krajowym. Najwyższy przedstawiciel polskiego państwa przekazał również legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie.

Dzięki dokumentom dzieci będą miały prawo do takich samych zniżek, jak uczniowie szkół w Polsce.

Bywa tak, że poza granicami kraju biało-czerwone barwy ściskają za serce jeszcze mocniej – mówił prezydent Andrzej Duda. Odznaczenia to tylko symbol podziękowania RP za piękną działalność dla naszych rodaków i Polski – zaznaczył szef polskiego państwa.

– Bardzo serdecznie za to dziękuję, że przyjęliście je państwo, bo to tylko symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej – nie prezydenta – za wasze piękne życie, za waszą piękną działalność, za to wszystko, co robiliście przez lata, co robicie cały czas dla naszych rodaków, dla polskości, dla Polski – powiedział prezydent zwracając się do uhonorowanych.

W imieniu osób odznaczonych głos zabrała Małgorzata Zajączkowska.

– To nasi rodzice nas w to poczucie polskości i patriotyzm wprowadzali i rozpoczynali działalność społeczną, kulturalną, wychowawczą, patriotyczną, polityczną. My tę ich pracę kontynuowaliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z tego, że to jest zrozumiane i docenione dzisiaj przez pana prezydenta i przez polski rząd – zaznaczyła Małgorzata Zajączkowska.

Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju ustanowił Sejm w 2002 roku, uznając ich wierność, przywiązanie do polskości oraz wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przypadającemu 2 maja Dniu Polonii i Polaków towarzyszy Dzień Flagi RP, który obchodzimy od 2004 roku.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj