fot. PAP/Artur Reszko

Prezydent w Piszu: Na Warmii i Mazurach trwa modernizacja, realizowane są inwestycje

Modernizacja Polski oznacza także nakłady inwestycyjne na Warmii i Mazurach, m.in. w poprawę infrastruktury komunikacyjnej, w tym budowę Via Carpatia – podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w piątek w ramach kampanii wyborczej odwiedził Pisz (woj. warmińsko-mazurskie).

Podczas spotkania z mieszkańcami Pisza prezydent przekonywał, że w Polsce trwa cały czas modernizacja, która – jak ocenił – była i jest nadal potrzebna na Warmii i Mazurach.

„Tutaj ona rzeczywiście potrzebowała tych nakładów inwestycyjnych i to się dzieje. I w samym województwie i w jego pobliżu” – stwierdził Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę na inwestycje kolejowe i drogowe, dzięki którym ma m.in. powstać obwodnica Pisza, droga S7 czy Via Carpatia.

„Via Carpatia – to niezwykle ważny szlak komunikacji drogowej, który ma połączyć państwa bałtyckie z południem Europy przez Polskę” – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, realizacja budowy tego szlaku wzdłuż wschodniej granicy Polski będzie „ożywiała tę część kraju” i „stwarzała lepsze możliwości biznesowe, także dla rozwoju turystyki i tego wszystkiego, co tak bardzo jest potrzebne i powoduje, że wzrasta dynamika rozwoju danej części kraju”.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km.

„To także Via Baltica, którą realizujemy w porozumieniu z Bałtami” – zaznaczył Duda.

„To cały szereg inwestycji, które są tutaj w państwa regionie. To (także) modernizacja drogi kolejowej, którą za czasów PO-PSL chciano zlikwidować – połączenie Szczytno-Pisz-Ełk. Jego modernizacja jest dla nas bardzo ważna” – zadeklarował.

Prezydent zwracając uwagę na potrzebę wzmacniania całej infrastruktury kolejowej na Warmii i Mazurach, przypomniał, że będzie dążył do zlikwidowania VAT od biletów kolejowych po to, żeby obniżyć ceny biletów zwłaszcza dla tych osób, którzy dojeżdżają do swojej pracy.

„Chciałbym, żeby w ten sposób także realnie de facto wzrosły wynagrodzenia, bo to będzie tańsza komunikacja przy dojazdach do pracy i to będzie oczywiście oszczędność dla pracowników. Mam nadzieję, że uda się to z panem premierem i panem ministrem finansów uzyskać” – zapowiedział.

Prezydent podkreślił też znaczenie modernizacji i wsparcia dla Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Wojska Polskiego.

„Chcę, żeby służyli za godziwe pieniądze na najlepszym możliwym sprzęcie. Chcę, żeby mieli dobrą infrastrukturę, eleganckie komisariaty, remizy strażackie, żeby były dobre warunki i żeby to, czym nas bronią i chronią było najlepsze i żeby dzięki temu mogli także służyć bezpieczniej” – podkreślił Duda.

Wyraził również mieszkańcom wdzięczność, że przychodzą na jego spotkania.

„To jest dla mnie niezwykle ważne, to pomogło mi pięć lat temu wygrać wybory prezydenckie; to właśnie, że od państwa się dowiedziałem, czego potrzebuje polskie społeczeństwo” – powiedział Duda.

„To był taki, można powiedzieć, w jakimś sensie wielki sondaż, który przeprowadziłem osobiście w całej Polsce” – dodał.

„Dziękuję za to, że rozmawiacie, dziękuję też za informacje o problemach, jakie państwa nurtują, dla mnie to jest niezwykle ważne” – zapewnił Duda. Zaznaczył, że na spotkaniach przed pięciu laty wyborcy poruszali inne sprawy niż obecnie, kiedy częstszym tematem jest np. obniżenie podatków.

Wyraził satysfakcję, że podczas jego kadencji udało się obniżyć wiek emerytalny do poprzednio obowiązującego poziomu oraz wprowadzić programy socjalne, np. 500 plus, 13. emeryturę.

„W tym roku podpisałem już ustawę, na mocy której będzie ona co roku wypłacana” – powiedział.

Prezydent zwracał także uwagę, że dzięki w Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosły płace – najniższe wynagrodzenie w 2015 r. wynosiło 1750 zł, a obecnie 2600 zł.

Podsumowując i zachęcając wyborców do głosowania na niego Andrzej Duda zadeklarował, że chce „budować silne, sprawiedliwe, uczciwe i dobrze funkcjonujące państwo”.

„Państwo, w którym obywatel czuje, że szanuje się jego godność i państwo, które jest dumne ze swojej historii” – podkreślił prezydent, zwracając uwagę na historyczno-kulturowe dziedzictwo regionu Warmii i Mazur dla całej Polski.

PAP/TV Trwam News

drukuj