fot. KPRP/Jakub Szymczuk

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda: Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności

Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności. W ten sposób twórcy i słuchacze tej rozgłośni skutecznie przeciwstawili się szkodliwemu, z ducha niedemokratycznemu prądowi umysłowemu, który do wspomnianych tu osób i treści odnosi się z pogardą i lekceważeniem – zaznaczył prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie audycji 8 grudnia 1991 roku. Dziś mija 30 lat, od kiedy rozgłośnia przekazuje informacje z Polski i świata, które są odbierane na całym świecie.

– Ósmy grudnia 1991 roku to ważna data w dziejach polskiej radiofonii i Kocioła katolickiego w Polsce, a także w historii odradzającego się w wolnej Rzeczypospolitej społeczeństwa obywatelskiego. Tamtego dnia popłynęły w eter pierwsze audycje Radia Maryja. Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, dzisiaj, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach. Wokół niej narodziły się i wspaniale rozwinęły cenne inicjatywy religijne, medialne, edukacyjne, dobroczynne i patriotyczne – podkreślił w liście prezydent.

Radio Maryja od 30 lat stawia na formację swoich słuchaczy. Formację nie tylko duchową, ale także intelektualną. Dzięki ofiarności, modlitwie i wierności słuchaczy Radia Maryja powstało wiele inicjatyw, które są niezmiernie ważne dla Polski, jak Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Przy Radiu Maryja narodziły się cenne inicjatywy religijne, medialne, edukacyjne, dobroczynne i patriotyczne, dzięki którym można zapoznać się z chlubnymi, lecz wciąż nie dość szeroko znanymi kartami najnowszej historii naszej Ojczyzny. Za sprawą sztafety pokoleń Radio Maryja wciąż cieszy się licznym i wiernym audytorium. Należy do czołówki najczęściej słuchanych i najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych. Odważnie i konsekwentnie propaguje katolickie prawdy wiary, mówi o chrześcijańskich fundamentach cywilizacji europejskiej oraz o bogatym dziedzictwie polskiej kultury, a gdy trzeba – staje w ich obronie – akcentował Andrzej Duda.

Radio Maryja to medium bez wątpienia wyjątkowe. Od początku swego istnienia podkreśla, że misją rozgłośni jest ukazywanie prawdy i stawanie w jej obronie. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że rozwój Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych to ingerencja Bożej Opatrzności.

– Ten piękny jubileusz to także okazja, aby uhonorować wizjonerski zapał, kreatywność i determinację Założyciela i Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. To dzięki niemu, a także dzięki społeczności słuchaczy – zwartej, po bratersku ofiarnej i solidarnej, ufnie spoglądającej w przyszłość – rozgłośnia ta nie tylko sumiennie opisuje polską rzeczywistość, ale też aktywnie ją współtworzy oraz wychodzi naprzeciw potrzebom i aspiracjom szerokich rzesz Polaków. (…) Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności. W ten sposób twórcy i słuchacze tej rozgłośni skutecznie przeciwstawili się szkodliwemu, z ducha niedemokratycznemu prądowi umysłowemu, który do wspomnianych tu osób i treści odnosi się z pogardą i lekceważeniem – zwrócił uwagę prezydent.

Prezydent Andrzej Duda z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja i w uznaniu dla dokonań Radia Maryja oraz zasług zgromadzonej wokół niego społeczności podarował Rodzinie Radia Maryja różaniec.

– Przekazuję na ręce Ojca Dyrektora upominek, który ma dla mnie szczególne znaczenie osobiste. Jest to różaniec – pamiątka dzisiejszych uroczystości. Ufam, że również ten dar będzie skłaniał do modlitwy w intencji Ojczyzny i że pomoże upowszechniać nabożeństwo, którego wstawienniczą oraz jednoczącą moc potwierdziły doświadczenia pokoleń i biografie wielu wybitnych Polaków – zwrócił się prezydent.

LIST Prezydenta RP

radiomaryja.pl

drukuj