fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent spotka się dziś w BBN z premierem i ministrami

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w BBN z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami Rady Ministrów; celem spotkania będzie m.in. ocena sytuacji bezpieczeństwa oraz omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie – poinformowało BBN.

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. Ani amerykańskim, ani sojuszniczym żołnierzom nic nie zagraża – zapewniają władze wojskowe krajów zaangażowanych w działania koalicji.

„Celem spotkania będzie ocena sytuacji bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście nocnych ataków rakietowych na cele w Iraku oraz omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie” – przekazało BBN w komunikacie.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w TVP Info, że prezydent Duda spotkanie BBN zwołał na godz. 13.00.

„Będzie w nim uczestniczył również pan premier, ministrowie i dowódcy wojskowi” – powiedział Dworczyk.

Podczas wystąpienia Sejmie premier podkreślił, że decyzje, które powinny być podjęte w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie, muszą być odpowiedzialne.

„Chcę zapewnić, że zarówno wczoraj podczas dyskusji na Radzie Gabinetowej, zwołanej przez pana prezydenta, jak i dzisiaj rano podczas mojej rozmowy z panem prezydentem i za dwie godziny, za nieco ponad dwie godziny spotkanie w BBN z udziałem prezydenta, z udziałem ministrów obrony narodowej, spraw wewnętrznych, z moim udziałem cały czas trzymamy rękę na pulsie i zapewniam Wysoką Izbę, że podejmiemy najbardziej właściwą decyzję w tych oczywiście trudnych okolicznościach, które występują na Bliskim Wschodzie” – powiedział wówczas premier.

Jak przypomniało BBN, w związku z ostatnimi wydarzeniami, prezydent Duda przewodniczył we wtorek Radzie Gabinetowej oraz naradzie z udziałem koordynatora służb specjalnych i szefów poszczególnych służb. Tematami posiedzenia były: sytuacja na Bliskim Wschodzie, obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau oraz zadania polityki historycznej w kontekście relacji polsko-rosyjskich.

PAP

drukuj