A. Duda: Liczę, że w przyszłości będzie kompromis ws. in vitro

Procedury w sprawie in vitro powinny być tak przygotowane, aby zagwarantowana była godność i życie ludzkie zgodnie z Konstytucją – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezydent elekt Andrzej Duda.

Polityk dodał, że liczy w tej sprawie na kompromis w parlamencie. Wierzę w to, że taki kompromis będzie przyjęty, a wtedy jako prezydent RP również będę mógł się pod taką ustawą podpisać – zaznaczył.

– Nie aprobowałem wszystkich zapisów tej ustawy, która została przyjęta przez większość sejmową i podpisana przez pana prezydenta, natomiast jako prezydent RP uważam, że potrzeby małżeństw, które dzisiaj są w trudnej sytuacji, bo nie mogą mieć dzieci czy mają trudności, żeby je mieć, powinny zostać zrealizowane i w związku z tym te procedury in vitro są potrzebne. Tylko one powinny być tak przygotowane i tak przeprowadzane, żeby po pierwsze, w sensie prawnym były zagwarantowane godność ludzka i życie ludzkie zgodnie z polską Konstytucją, a z drugiej strony, żeby było to też w odpowiedni sposób nadzorowane, czy prawo jest realizowane. Są projekty poselskie, ja uważam, że od samego początku w tej sprawie potrzebny był kompromis, zrobiono to na siłę. Uważałem, że w ramach parlamentu można było taki kompromis wypracować. Liczę na to, że taki kompromis będzie w przyszłości – powiedział Andrzej Duda.

Dziś o godz. 10.00 prezydent elekt zostanie uroczyście zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie o 11.45 sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i Prezydenta.

O 14.00 nastąpi przekazanie insygniów: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

O godz. 15.00 prezydent Andrzej Duda uroczyście wejdzie do Pałacu, a pół godziny później przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl