fot. PAP/Krzysztof Świderski

Wybory już 10 maja

Do wyborów niecałe dwa tygodnie. W ostatnich dniach kampanii kandydaci na prezydenta spotykają się z wyborcami. Bronisław Komorowski odwiedził we wtorek Grupę Azoty w Kędzierzynie-Koźlu, Adam Jarubas gościł na Pomorzu, a Andrzej Duda debatował w poniedziałek z rodzicami. 

Kampania prezydencka znacznie różni się od parlamentarnej. Liczy się nie tylko program polityczny i wiarygodność, ale także cechy osobiste. Debatując wczoraj z rodzicami Andrzej Duda podkreślił, że państwo nie troszczy się o rodziny, które są przyszłością.

– Mam głębokie przeczucie, że na przestrzeni ostatnich lat rodzina została odstawiona na bok i nic w zasadzie się nie robi, by wzmocnić rodziny, stworzyć dla młodych ludzi warunki dla zakładania rodzin – powiedział Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta RP.

Duda przedstawił założenia swojego programu, m.in. powiększenie kwoty wolnej od podatku w pilnym trybie do 8 tys. zł, 500 zł na każde dziecko dla najbiedniejszych rodzin i 500 zł na drugie i kolejne dla pozostałych.

Adam Jarubas z kolei gościł na Pomorzu. Kandydat PSL chce zakończyć wojnę polsko-polską.

– Dzisiaj takiej wspólnoty i zaufania jeden do drugiego potrzebujemy w wymiarze polityki wewnętrznej, budowania relacji polsko-polskich. To jest bardzo ważne – powiedział Adam Jarubas, kandydat PSL na prezydenta RP.

Adam Jarubas zamierza spotykać się i rozmawiać z ludźmi, podobnie jak Bronisław Komorowski, który odwiedził dziś Opolszczyznę, a dokładnie kędzierzyńskie Zakłady Azotowe. Zwiedził tam nową instalację do produkcji wyrobów z PCW, m.in.: wykładzin, tapet winylowych, izolacji, sztucznych skór czy opakowań. Uroczyste otwarcie instalacji dopiero jutro, ale prezydent Komorowski w zakładach zawitał już dziś. Nie zabrakło też wpadki – tym razem z nazwą miejscowości.

– Ta innowacja będzie służyła rozwojowi zakładów w Kościerzynie Koźlu i zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności jej produktów – powiedział Bronisław Komorowski, prezydent RP.

Bronisław Komorowski podpisał dziś w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu ustawę zmieniającą prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Spotkał się także z dziećmi. W Opolu, gdzie przebywał prezydent, protestowali pracownicy Sanatorium Aleksandrówka i przysanatoryjnego Zespołu Szkół w Jarnołtówku, które są przeznaczone do likwidacji. Ośrodek ten od ponad 50 lat zajmującej się rehabilitacją oddechową dzieci z całej Polski.

Pisaliśmy także do prezydenta, a on nam odpowiedział, że jest to w gestii władz lokalnych, ale te władze nie pomagają, nie czują się w obowiązku, by pomóc – powiedziała Małgorzata Tuz z Zespołu Szkół w Jarnołtówku.

Finał kampanii Komorowskiego ma przebiegać pod hasłem: „Rozstrzygnijmy wybory w pierwszej turze”.

 „Każdy ma prawo do marzeń” – komentuje krótko prezes PiS Jarosław Kaczyński i apeluje do szefa PKW o przyjrzenie się temu hasłu.

– Ono może być traktowane – nie twierdzę, że taka jest intencja – jako coś, co jest skierowane do komisji wyborczych obwodowych, a nie do wyborców – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Skoro urzędujący prezydent drugiej tury nie chce, to przez szacunek dla wyborców powinien zgodzić się na debatę przed 10 maja – wskazuje Andrzej Duda.

– Liczę na to, że prezydent Komorowski stanie do debaty, bo Polacy chcą, żeby odbyła się debata, jest ona solą kampanii – powiedział Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta.

Z prognoz wyborczych przeprowadzonych przez politologa Marcina Palade wynika jednak, że druga tura jest bardzo prawdopodobna.

–  Rośnie prawdopodobieństwo drugiej tury. Notowania Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy pozostają niezmienne, tymczasem bardzo ciekawa rozgrywka toczy się o miejsce trzecie. Na wyraźnej pozycji medalowej jest Paweł Kukiz – powiedział Marcin Palade, politolog.

Paweł Kukiz może liczyć nawet na 10-cioprocentowe poparcie. Poparcie dla Bronisława Komorowskiego spada w dół do 46 proc., a Andrzeja Dudy rośnie do 29 proc.

 

TV Trwam News

drukuj