fot. PAP/Marcin Obara

Premier M. Morawiecki: Niepełnosprawni to grupa, wymagająca wsparcia całego społeczeństwa

Niepełnosprawni to grupa, która wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia całego społeczeństwa; zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie programu społecznego, który chociaż odrobinę pomoże w życiu osobom najbardziej poszkodowanym przez los – powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

W środę w Sejmie zajął się w pierwszym czytaniu rządowym projektem ustawy 500 plus dla niepełnosprawnych.

Premier Morawiecki podkreślił, że od początku kadencji rząd stara się „usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej”. Do takich grup – jak mówił premier – należą rodziny wielodzietne, seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami.

Premier zaznaczył, że niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia.

„Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu (…) społecznego, który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami” – mówił Mateusz Morawiecki.

„To jest program, który też bardzo wyraźnie widać, jak mocno zależy od sprawności i sprawczości całego państwa. To nie jest tak, że przez poprzednie lata można było przeprowadzić te zmiany w sposób łatwy. To dlatego w czasach naszych poprzedników nie były możliwe pewne zmiany, ponieważ wtedy przepływały środki, jak przez durszlak. Nie było możliwości pozyskania do budżetu ze względu na mafie VAT-owskie, ze względu na znane już nam dzisiaj patologie” – mówił premier.

„My w taki sposób zarządziliśmy finansami publicznymi, wprowadziliśmy dyscyplinę finansów publicznych, że dzisiaj jest możliwość przekazania kolejnych środków osobom z niepełnosprawnościami” – dodał szef rządu.

PAP/RIRM

drukuj