fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: premier Morawiecki złożył hołd ofiarom Czerwca ‘56

Premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek gości w Poznaniu, oddał hołd ofiarom Czerwca 1956 przy tablicy przed siedzibą spółki H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Szef rządu spotka się z załogą fabryki i zwiedzi zakład.

Wizyta premiera w poznańskim zakładzie ma m.in. związek z ostatnimi kontraktami zawartymi przez należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu spółkę. Więcej informacji na ten temat ma być przekazane w trakcie konferencji prasowej z udziałem premiera oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Rozpoczynając wizytę w Poznaniu, premier złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej „robotniczy protest pracowników Fabryki Wagonów” w 1956 roku.

Rokrocznie to w tym miejscu rozpoczynają się uroczystości upamiętniające robotniczy protest.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań Instytutu Pamięci Narodowej, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

W trakcie wizyty w Poznaniu Mateusz Morawiecki spotka się z pracownikami Fabryki Pojazdów Szynowych. Odwiedzi też halę końcowego montażu fabryki.

PAP/RIRM

drukuj