fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Projekt ustawy o komornikach do dalszych prac w komisji sprawiedliwości

Posłowie skierowali do dalszych prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projekt ustawy o komornikach sądowych i ustawy o kosztach komorniczych. Nowe przepisy mają uprościć opłaty egzekucyjne poprzez wprowadzenie jednej, dziesięcioprocentowej stawki. 

O działaniu części komorników pisało się od kilku lat źle i tylko źle. Remedium na bolączki obecnej sytuacji ma być nowe prawo – mówi poseł Waldemar Buda.

– Musimy doprowadzić do sytuacji, w której rzeczywiście musi dochodzić, i będzie dochodziło, do skutecznej egzekucji, ale jednocześnie z poszanowaniem honoru, godności dłużnika. Nie godzimy się na sytuację, w której człowiek tylko ze względu na to, że ma dług, zobowiązanie, traktowany jest niegodziwie. I w tym kierunku wszystkie zmiany prowadzą – wskazuje poseł Waldemar Buda.

Największą zmianą będzie nowy system opłat egzekucyjnych. Nowe przepisy upraszczają katalog opłat egzekucyjnych.

– Naszym założeniem, nie ukrywam, rzeczywiście jest obniżka opłat. Zapowiadaliśmy to i nadal podtrzymujemy to stanowisko. Natomiast musimy też uwzględnić jeden fakt polegający na tym, że komornicy w czasie projektowania tych przepisów stali się płatnikami VAT i w związku z tym od swojego wynagrodzenia muszą odliczyć 23 proc. To im znacząco te wynagrodzenia obniżyło. Szukamy złotego środka, żeby nie zarabiać na dłużnikach ponad miarę – mówi Waldemar Buda.

Zgodnie z projektem wszystkie czynności egzekucyjne prowadzone w terenie będą nagrywane. Obraz i dźwięk stanie się częścią dokumentacji sprawy. Co więcej, dłużnik ma otrzymywać przy egzekucji specjalny formularz skargi na czynności komornika. Ma on być jasny i prosty do wypełnienia nawet dla laika.

TV Trwam News/RIRM

drukuj