fot. PAP/Mateusz Marek

Min. Z. Ziobro: Skoro premier gwarantuje ustalenia szczytu, to mamy do niego zaufanie

Mamy zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego, że skoro gwarantuje, iż w myśl ustaleń szczytu Unii Europejskiej wszelkie decyzje związane z praworządnością w krajach Unii będą podejmowane jednomyślne, to tak jest – mówił na piątkowej konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro wraz z posłami Solidarnej Polski zorganizował w piątek konferencję w Sejmie, by jeszcze raz odnieść się do swojego piątkowego sejmowego wystąpienia, w którym dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wynik ostatniego szczytu UE. Przekonywał, że w niektórych mediów sugerowano, że Solidarna Polska jest niezadowolona z tych ustaleń, a to nie jest prawda.

„Wielkim sukcesem polskiej delegacji na czele z panem premierem jest wynegocjowany budżet w ramach tych środków, jakie będą Polsce przysługiwać w najbliższych latach” – mówił Ziobro.

Ten budżet – dodał – ma jeszcze jeden element, który pozytywnie ocenia SP.

„Chodzi o próbę wprowadzenia tylnymi drzwiami przez Komisje Europejską mechanizmu w sposób jawny pozatraktatowego” – mówił Ziobro.

Mechanizm ten sprowadzał się do tego, że „Komisja Europejska miałaby być wyposażona w ogromną władzę kosztem państw narodowych”. Ta władza miałaby służyć do „wymuszania zmian w państwach członkowskich, zgodnych z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, a tak naprawdę największych państw i ich interesów”.

„Ten mechanizm ukryty był pod ładnie wpadającym w ucho słowem praworządność, ale tak naprawdę miał w sobie wielką moc destrukcji i ograniczenia suwerenności” – przekonywał Ziobro.

Komisja Europejska chciała bowiem blokować wpłaty setek miliardów euro – dodał – jeśli dane państwo, czyli np. Polska nie będzie realizować określonych zadań w ocenie praworządności. A te zadania mogłyby dotyczyć nie tylko wymiaru sprawiedliwości, ale np. prawa aborcyjnego, małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Była to więc „broń atomowa wymierzona w państwa, które nie chcą realizować określonej polityki”.

Stąd – jak powtarzał Ziobro – chciałby podziękować premierowi za gwarancje, z których „jasno i jednoznacznie wynika, że wynegocjował nie tylko znakomity pakiet, jeśli chodzi o finanse, ale też zagwarantował, że zasada jednomyślności przy zastosowaniu mechanizmów związanych z praworządnością nadal będzie miała miejsce”.

Minister sprawiedliwości zwracał też uwagę, że premier „bierze na siebie pełną odpowiedzialność polityczną za całość negocjacji”.

„Komentując te wątpliwości niektórych polityków europejskich w sprawie interpretacji tych ustaleń mogę powiedzieć, że mamy zaufanie do polskiego premiera i ufamy, że skoro gwarantuje, iż takie zobowiązanie zostało jednoznacznie zapisane, to znaczy tak jest” – przekonywał.

„W tym zakresie możemy powiedzieć, że uważamy szczyt za wielki sukces” – podkreślił Ziobro.

W ostatnią środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat postanowień porozumienia, podpisanego podczas zakończonego we wtorek kilkudniowego szczytu przywódców państw UE, który poświęcony był nowemu, wieloletniemu budżetowi Unii.

Poinformował, że wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie ponad 1 bln 700 mld euro, a Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE ponad 700 mld zł, z czego ponad 620 mld zł będą stanowiły dotacje.

Porozumienie zawarte przez przywódców państw UE zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki.

Polska – podała KPRM – będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złote – jak wylicza kancelaria premiera – oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

We wnioskach ze szczytu przyjętych przez przywódców państw UE pojawił się zapis, że Rada Europejska „podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii” oraz „poszanowania praworządności”.

„Na tej podstawie zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i funduszu odbudowy. W tym kontekście Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń, które Rada (UE) przyjmie kwalifikowaną większością głosów. Rada Europejska szybko powróci do tej sprawy” – czytamy dokumencie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl