Premier RP: Polska wizja Europy wpisuje się w wizję Europy papieża Franciszka

Ojciec Święty potwierdził, że polska wizja Europy wpisuje się w jego wizję – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się dziś na Watykanie z papieżem Franciszkiem. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszyła żona wraz z dziećmi oraz członkowie jego gabinetu.

Premier rozmawiał z Biskupem Rzymu m.in. na temat kształtu i przyszłości Europy.

– Tak jak wielki Polak-papież Jan Paweł II mówił, że Europa potrzebuje dwóch płuc, to papież Franciszek chyba idzie jeszcze dalej. Chce zjednoczonej Europy, ale Europy jednocześnie bardzo różnorodnej – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Szef rządu zaznaczył także, iż ta wizja Europy jest bardzo, bardzo bliska wizji Europy, którą reprezentuje Polska.

– Papież użył nawet takiego pięknego porównania, pięknej metafory, że jedność europejska nie może być jak kula – bo kula ma w sobie taką doskonałą jedność – tylko jak wielościan, czyli figura geometryczna bardzo spójna. Tak właśnie chcemy budować Europę, „Europę Ojczyzn”, ale jednocześnie tę tożsamość naszych państw, narodów, chcemy utrzymywać, podtrzymywać i pielęgnować – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Wśród poruszanych tematów była także kwestia podejścia Polski do sprawy migracji i formy pomocy na miejscu ich pochodzenia.

– Mówiłem o naszym wkładzie do różnych funduszy, mówiłem o tym, co robimy starając się odbudować szpitale, szkoły na Bliskim Wschodzie czy (…). w Afryce Północnej. Papież absolutnie zgadza się z naszą polityką, tutaj nie było cienia wątpliwości, że to jest ten kierunek działań politycznych, ale też w obszarze migracji, a w szczególności uchodźców, który my prezentujemy – zaznaczył.

Szef polskiego rządu powiedział, że Ojciec Święty był również bardzo zainteresowany sytuacją na Ukrainie. Premier poinformował Biskupa Rzymu ilu migrantów oraz uchodźców przyjmujemy z tego państwa.

Jak podkreślił, ten wymiar wschodnio-europejski, który nie jest tak dobrze widoczny na zachodzie Europy, w państwie Watykan jest rozumiany i doceniony jest wysiłek Polski na tym odcinku.

Premier podarował Papieżowi m.in. ikonę i obraz z ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim, Prymasem Tysiąclecia. Ojciec Święty otrzymał także koszulkę z numerem „100”, na której widnieją podpisy polskich piłkarzy.

Szef rządu spotkał się dziś również z ks. kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Na zakończenie wizyty Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

=

RIRM/TV Trwam News

drukuj