fot. visegradgroup.eu/pl

W Senacie trwa posiedzenie komisji ds. europejskich parlamentów V4

Budżet UE, finansowanie megaprojektów oraz cyberbezpieczeństwo – to najważniejsze tematy trwającego w Senacie posiedzenia komisji ds. europejskich parlamentów V4. To przygotowanie do spotkania COSAC.

Spotkania komisji ds. europejskich parlamentów V4 odbywają się co pół roku. W tym czasie konsultowane są bieżące sprawy polityczne i następuje wymiana doświadczeń w zakresie legislacji. Spotkania stanowią przygotowanie do forum COSAC – forum współpracy i wymiany informacji wszystkich parlamentów państw narodowych UE.

W dzisiejszych obradach Polskę reprezentują senatorowie i posłowie – mówi poseł Kukiz’15 Piotr Apel, wiceszef sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

– Przedstawiciele komisji ds. europejskich parlamentów V4 zbierają się co pół roku, by przygotowywać wspólne stanowisko na zebranie COSAC, na którym zbierają się wszyscy przedstawiciele ds. UE ze wszystkich krajów UE i razem budują plan rozwoju UE. Tym razem postanowiliśmy zająć się dużymi inwestycjami europejskimi tak, by wymusić na KE możliwość finansowania tych wszystkich połączeń, nie tylko Wschód-Zachód, ale też Północ-Południe, co z punktów widzenia naszych krajów jest bardzo ważne – zaznacza Piotr Apel.

Spotkanie zakończy się przyjęciem konkluzji, które zostaną wysłane jako głos w dyskusji na forum COSAC. Dokument będzie stanowił podsumowanie najważniejszych ustaleń debaty.

Dzisiejsze rozmowy to kolejny element zacieśniania współpracy wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj