fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat przyjął nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Senat bez poprawek przyjął dziś nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Nowe przepisy gwarantują m.in. płacę minimalną pracownikom innym niż wykonujący zawody medyczne, w tym dyspozytorom i opiekunom medycznym.

W nowelizacji jest również zapisany korzystniejszy wskaźnik podwyższenia wynagrodzenia dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem magisterskim.

Senator Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, zauważa, że ustawa gwarantuje nie tylko minimalną pensję, ale i wzrost wynagrodzenia w kolejnych latach.

Była duża dyskusja na ten temat. Po różnych obliczeniach okazało się, że jest możliwe również objęcie tej grupy pracowników zasadą minimalnego wynagrodzenia. Nie ma żadnej wątpliwości, że w bardzo wielu szpitalach ci pracownicy zarabiają bardzo mało. Można powiedzieć, że już dzisiaj powoli stoimy w takiej sytuacji, w której pracownicy medyczni są nieźle zabezpieczeni, a w każdym razie mają perspektywę, bo ta ustawa o minimalnych wynagrodzeniach jest skonstruowana w taki sposób, że gwarantuje nie tylko podstawową pensję minimalną, ale również kroczący wzrost tego minimalnego wynagrodzenia w kolejnych latach – wskazał Konstanty Radziwiłł.

Za nowelą głosowało 85-ciu senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej przyjęcie noweli bez poprawek zarekomendowała senacka Komisja Zdrowia. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

RIRM

drukuj