Senat o projekcie ustawy dot. dostępu do bilingów

Senat zajmie się dziś kontrowersyjnym projektem ustawy o policji, który reguluje sprawę dostępu służb do bilingów. Projekt ma wykonywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. co do pobierania billingów i kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne.

Prawnicy alarmują, że dzięki nowym przepisom służby specjalne będą mogły poznać informacje objęte tajemnicą adwokacką, dziennikarską czy lekarską.

Chodzi o zapis przewidujący, że przed zniszczeniem materiału z podsłuchu, który zawiera tajemnice zawodowe, będzie się z nim musiała zapoznać prokuratura i sąd.

Wątpliwości ma też Prawo i Sprawiedliwość. Senator PiS-u Bogdan Pęk mówi, że projekt poszerzy możliwości kontrolowania obywateli przez służby.

– To nigdy nie prowadzi do zwiększenia demokracji, ale do jej ograniczenia, w wyniku słabości kontroli parlamentarnej nad służbami i nad wyspecjalizowanymi organami kontrolnymi oraz karnymi. Jestem przeciwnikiem tego rozwiązania, myślę, że jest ono zbyt daleko idące, zbyt szerokie i przede wszystkim – urzędnik, funkcjonariusz będzie miał realnie znacznie większą władzę niż będące pod kontrolą społeczną  czynniki pochodzące z wyborów – zaznacza Bogdan Pęk.

Projekt ustawy o policji zgłosiła marszałkowi Senatu  pod koniec czerwca grupa senatorów Platformy Obywatelskiej.

RIRM

drukuj