Spór w Trybunale Konstytucyjnym
Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo – mówił Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości staje po stronie Julii Przyłębskiej w sporze o to, czy jej kadencja skończyła się w grudniu. Tymczasem obóz rządzący znów podzieliła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.
Od kilku miesięcy w Trybunale Konstytucyjnym trwa spór. Co najmniej sześciu sędziów uważa, że kadencja prezes Julii Przyłębskiej zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. W związku z tym bojkotują oni ogólne zgromadzenia sędziów. Głos w sprawie władz Trybunału zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.
„Pani Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, po prostu kwestionuje obowiązujące prawo, jakkolwiek by próbować je interpretować. (…) Tutaj żadnego sporu prawnego nie ma. To są wyłącznie kwestie związane z jakimiś – powiedzmy sobie – ambicjami niektórych osób” – podkreślił Jarosław Kaczyński.
– Ta wypowiedź jest nie tyle wiążąca prawnie, co wizerunkowo i moralnie ma tę sprawę uporządkować – wskazał prof. Mieczysław Ryba.
Wśród przeciwników prezes Julii Przyłębskiej jest wieloletni współpracownik ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro, Bogdan Święczkowski. W związku z konfliktem między sędziami pod znakiem zapytania jest decyzja Trybunału w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, którą skierował tam prezydent Andrzej Duda.
– Nie mam żadnej wiedzy w tej sprawie i jestem przekonany, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podejmują decyzje w sposób absolutnie niezależny – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Według Solidarnej Polski są wątpliwości co do kadencji Julii Przyłębskiej, mimo to współpracują z nią jako prezesem Trybunału.
– Jeśli są kierowane oficjalne pisma prokuratora generalnego do Trybunału Konstytucyjnego, to kierowane są na ręce pani prezes Julii Przyłębskiej – powiedział wiceminister aktywów państwowych, Jan Kanthak.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi zajęciem się ustawą o Sądzie Najwyższym do tej pory sprawa nie stanęła na wokandzie. Stwierdzenie konstytucyjności tej ustawy i wejście jej w życie – zdaniem rządu – jest kluczowe dla uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. W ubiegłym tygodniu swoje stanowisko w sprawie ustawy skierował do Trybunału Konstytucyjnego premier – poinformował prezes Rządowego Centrum Legislacji prof. Krzysztof Szczucki.
– 96 stron argumentacji przemawiającej za tym, że ustawa uchwalona przez Sejm i Senat jest zgodna z Konstytucją – zaznaczył prezes Rządowego Centrum Legislacji, prof. Krzysztof Szczucki.
– Stwierdza zgodność przepisów ustawy z Konstytucją RP, ale nie nam ostatecznie o tym rozstrzygać – wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Stanowisko premiera podzieliło Zjednoczoną Prawicę. Słów krytyki nie szczędzi Solidarna Polska. Premier w swoim stanowisku odrzucił i zignorował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które Trybunał wydał na jego wniosek – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.
„Według tego stanowiska ustawa o Sądzie Najwyższym stanowi dostosowanie prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. Prawem Unii Europejskiej ma być interpretacja traktatów Unii z orzeczenia TSUE, która na wniosek Premiera została przez Trybunał Konstytucyjny uznana za niekonstytucyjną” – wskazał wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.
Czytam stanowisko @PremierRP do wniosku Prezydenta @AndrzejDuda do TK w sprawie ustawy o SN i przecieram oczy ze zdumienia.
Według tego stanowiska ustawa o SN stanowi dostosowanie prawa polskiego do prawa UE. Prawem UE ma być https://t.co/x2haQf0bb2. interpretacja traktatów UE z… pic.twitter.com/e863E4oqjO
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) March 28, 2023
Z taką argumentacją nie zgadza się minister sprawiedliwości i prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że do Trybunału skieruje swoją opinię.
– Prokurator Generalny skorzysta z przysługującego mu uprawnienia i wyśle takie stanowisko. Będzie ono całkowicie, można powiedzieć diametralnie odmienne od tego, które zaprezentował pan premier – powiedział minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
W czwartek zbierze się sejmowa Komisja Ustawodawcza i wypracuje stanowisko sejmu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
TV Trwam News