By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

Spór w Trybunale Konstytucyjnym

Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo – mówił Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości staje po stronie Julii Przyłębskiej w sporze o to, czy jej kadencja skończyła się w grudniu. Tymczasem obóz rządzący znów podzieliła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

Od kilku miesięcy w Trybunale Konstytucyjnym trwa spór. Co najmniej sześciu sędziów uważa, że kadencja prezes Julii Przyłębskiej zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. W związku z tym bojkotują oni ogólne zgromadzenia sędziów. Głos w sprawie władz Trybunału zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

„Pani Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, po prostu kwestionuje obowiązujące prawo, jakkolwiek by próbować je interpretować. (…) Tutaj żadnego sporu prawnego nie ma. To są wyłącznie kwestie związane z jakimiś – powiedzmy sobie – ambicjami niektórych osób” – podkreślił Jarosław Kaczyński.

– Ta wypowiedź jest nie tyle wiążąca prawnie, co wizerunkowo i  moralnie ma tę sprawę uporządkować – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Wśród przeciwników prezes Julii Przyłębskiej jest wieloletni współpracownik ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro, Bogdan Święczkowski. W związku z konfliktem między sędziami pod znakiem zapytania jest decyzja Trybunału w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, którą skierował tam prezydent Andrzej Duda.

– Nie mam żadnej wiedzy w tej sprawie i jestem przekonany, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podejmują decyzje w sposób absolutnie niezależny – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Według Solidarnej Polski są wątpliwości co do kadencji Julii Przyłębskiej, mimo to współpracują z nią jako prezesem Trybunału.

– Jeśli są kierowane oficjalne pisma prokuratora generalnego do Trybunału Konstytucyjnego, to kierowane są na ręce pani prezes Julii Przyłębskiej – powiedział wiceminister aktywów państwowych, Jan Kanthak.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi zajęciem się ustawą o Sądzie Najwyższym do tej pory sprawa nie stanęła na wokandzie. Stwierdzenie konstytucyjności tej ustawy i wejście jej w życie – zdaniem rządu – jest kluczowe dla uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. W ubiegłym tygodniu swoje stanowisko w sprawie ustawy skierował do Trybunału Konstytucyjnego premier – poinformował prezes Rządowego Centrum Legislacji prof. Krzysztof Szczucki.

– 96 stron argumentacji przemawiającej za tym, że ustawa uchwalona przez Sejm i Senat jest zgodna z Konstytucją – zaznaczył prezes Rządowego Centrum Legislacji, prof. Krzysztof Szczucki.

– Stwierdza zgodność przepisów ustawy z Konstytucją RP, ale nie nam ostatecznie o tym rozstrzygać – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Stanowisko premiera podzieliło Zjednoczoną Prawicę. Słów krytyki nie szczędzi Solidarna Polska. Premier w swoim stanowisku odrzucił i zignorował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które Trybunał wydał na jego wniosek – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

„Według tego stanowiska ustawa o Sądzie Najwyższym stanowi dostosowanie prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. Prawem Unii Europejskiej ma być interpretacja traktatów Unii z orzeczenia TSUE, która na wniosek Premiera została przez Trybunał Konstytucyjny uznana za niekonstytucyjną” – wskazał  wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

Z taką argumentacją nie zgadza się minister sprawiedliwości i prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że do Trybunału skieruje swoją opinię.

– Prokurator Generalny skorzysta z przysługującego mu uprawnienia i wyśle takie stanowisko. Będzie ono całkowicie, można powiedzieć diametralnie odmienne od tego, które zaprezentował pan premier – powiedział  minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

W czwartek zbierze się sejmowa Komisja Ustawodawcza i wypracuje stanowisko sejmu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl