fot. PAP/Albert Zawada

Min. A. Niedzielski: Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie finalizowana tzw. ustawa Hoca

Ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, jest jednoznaczna deklaracja wsparcia dla tzw. ustawy Hoca i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt będzie finalizowany – powiedział szef MZ, Adam Niedzielski.

Na briefingu premiera i ministra zdrowia padło pytanie o to, na którym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana tzw. ustawa Hoca i czy w tej ustawie będzie zapis o obowiązku weryfikacji szczepień. Pytano także o kwestię obowiązkowych szczepień medyków do połowy lutego.

Adam Niedzielski powiedział, że rozmawiał m.in. z szefem rządu o kwestii regulacji o przyśpieszeniu obowiązkowego szczepienia medyków. Zaznaczył, że „ze strony środowiska padały takie głosy”, że jego przedstawiciele potrzebują jeszcze czasu nie tylko na samo przeprowadzenie szczepienia.

„Bo mówimy tu o przyjęciu dwóch dawek, bo to jest definiowane jako pełne szczepienie, ale też przygotowaniu pod względem prawnym, jakie będą konsekwencje ze strony pracodawców dla osób, które się nie zaszczepią” – wskazał.

Podkreślił, że to może wymagać przemyślenia modelu organizacyjnego albo polityki kadrowej wobec tych, którzy się nie zaszczepią.

„Jeśli chodzi o ustawę, to tutaj rzeczywiście zarówno ze strony pana premiera, jak i prezesa Kaczyńskiego jest jednoznaczna deklaracja wsparcia tego rozwiązania i mam nadzieję, że na tym posiedzeniu będzie ten projekt finalizowany” – oświadczył minister zdrowia.

Najbliższe, dwudniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano na przyszły tydzień, 26 i 27 stycznia.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła tzw. projekt Hoca dotyczący weryfikacji covidowej.

Wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel, zapewnił dziś w TVP, że za projektem ustawy Hoca zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że w tej sprawie nie będzie dyscypliny partyjnej.

PAP

drukuj