fot. PAP/Grzegorz Michałowski

J. Ader: wspieram inicjatywę budowy pomnika L. Kaczyńskiego w Budapeszcie

To bardzo dobra inicjatywa, bardzo ją wspieram – podkreślił prezydent Węgier Janos Ader pytany dziś w Piotrkowie Trybunalskim o inicjatywę budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Budapeszcie.

„Sądzę, że to jest bardzo dobra inicjatywa. Wszyscy wiemy, jaka tragedia się łączy z osobą Lecha Kaczyńskiego, ile osób zginęło w tym tragicznym wypadku” – podkreślił Janos Ader na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak zaznaczył węgierski prezydent, polityczna postawa Lecha Kaczyńskiego, jego dzieło polityczne „zasługuje na to”.

„Myślę, że minęło już tyle czasu, abyśmy postawili pomnik. Ja bardzo wspieram tę inicjatywę” – powiedział Janos Ader.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz chce oddać cześć byłemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, stawiając mu pomnik w Budapeszcie – oświadczył szef partii w stolicy Mate Kocsis w przypadający w czwartek Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Inicjatywę tę Kocsis uzasadnił ścisłymi kontaktami dwóch krajów na przestrzeni dziejów, wspominając m.in. o bohaterach powstania węgierskiego 1848-1849 r., podczas którego Józef Bem był wodzem naczelnym armii węgierskiej, a także o wspomaganiu przez Węgrów polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Kocsis ocenił, że Lech Kaczyński był jedną z czołowych postaci budujących tę wspólnotę losów i odegrał niezaprzeczalną rolę w tworzeniu demokratycznej Polski.

Polityk zapowiedział, że na następnym posiedzeniu stołecznej rady budapeszteński Fidesz wystąpi z inicjatywą postawienia pomnika, co popiera – wedle jego słów – także burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos.

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader biorą dziś udział w uroczystych obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim i potrwają do soboty. W 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier ustanowiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

PAP/RIRM

drukuj