fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak zaprezentowali ustawę o obronie ojczyzny

Wicepremier ds. bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński, oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zaprezentowali nową ustawę o obronie ojczyzny. Projekt, który zawiera 720 artykułów, ma przede wszystkim umożliwić pozyskanie dodatkowych funduszy na potrzeby Wojska Polskiego.

Między innymi rosyjskie imperialne zapędy sprawiły, że zaprezentowana została dzisiaj ustawa o obronie ojczyzny – podkreślał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

– To wszystko skłania nas do radykalnego umocnienia naszych sił zbrojnych. Ustawa właśnie temu będzie służyć. Ma uporządkować prawo. Znosi 14 innych ustaw i wprowadza za to dużą regulację. To odpowiednio podzielonych 720 artykułów, przy czym najistotniejszym elementem jest mechanizm finansowania sił zbrojnych, rozbudowy i nowego uzbrojenia sił zbrojnych – mówił Jarosław Kaczyński.

Wicepremier przyznał także, że po zatwierdzeniu ustawy przestanie pełnić funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa.

– Mam nadzieję, że po zrealizowaniu celu – nie mówię o ostatecznym zrealizowaniu, tylko o stworzeniu podstaw do jego realizacji, a także jeszcze o kilku innych celach, które są już mniej ważne – moja misja zostanie zakończona – poinformował Jarosław Kaczyński.

Z kolei minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podkreślał, że gdyby nie pomoc Jarosława Kaczyńskiego, wsparcie wojska nie byłoby dzisiaj możliwe.

– Gdyby nie zaangażowanie pana premiera, to nie mielibyśmy projektu. Serdecznie dziękuje za to, że projekt się urzeczywistnia, a w jego ramach powstał mechanizm, który daje możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na uzbrojenie Wojska Polskiego, modernizacje wyposażenia, a także na zwiększenie liczebne sił zbrojnych RP – wskazał Mariusz Błaszczak.

Oprócz tego w ustawie zapisano m.in., że wprowadzone zostaną nowe rodzaje służby wojskowej i nowe świadczenia motywacyjne dla żołnierzy. Przewiduje ona także uproszczenie rekrutacji do wojska i wprowadzenie programu stypendialnego dla studentów uczelni cywilnych zainteresowanych służbą w armii. Na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych składać będą się: wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, środki z obligacji emitowanych przez BGK, wpłaty z budżetu państwa i z zysku Narodowego Banku Polskiego.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl