fot. PAP/EPA

Bruksela: ministrowie obrony spotkali się w ramach NATO

W Brukseli trwa dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. Polskę reprezentuje minister Antoni Macierewicz. Ministrowie rozmawiają m.in. na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk Sojuszu w Europie wschodniej i podniesienia wspólnych zdolności obronnych.

Na spotkaniu mają zapaść też decyzje kierunkowe dotyczące lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie. Nie chodzi tylko o to, że odbywa się to w naszym kraju – podkreśla poseł Michał Jach, szef sejmowej komisji obrony narodowej.

– Na tym szczycie będą podejmowane bardzo ważne decyzje. Ten szczyt jakby zepnie klamrą poprzedni szczyt, który odbył się w Walii w Newport 2 lata temu. Liczymy na to, że poprzez aktywną politykę ministra obrony narodowej pana Antoniego Macierewicza, ale również pani premier Beaty Szydło i ministra spraw zagranicznych doprowadzimy do tego, że NATO położy szczególny nacisk na bezpieczeństwo wschodniej flanki. Temu jest podporządkowana wizyta. Już wcześniejsze kontakty pana ministra Antoniego Macierewicza dają podstawy do optymizmu, że nasi sojusznicy bardzo poważnie biorą pod uwagę stanowisko Polski – mówi Michał Jach.

W czwartek ministrowie mają zatwierdzić plan określający, w jaki sposób NATO ma radzić sobie z zagrożeniami hybrydowymi, które obejmują użycie sił konwencjonalnych, dywersję, cyberataki i propagandę.

Ostatnia sesja będzie spotkaniem Komisji NATO-Gruzja. Ma ona dokonać przeglądu pakietu wsparcia dla tego kraju oraz przedyskutować dalszy rozwój współpracy.

Już po zakończeniu oficjalnej części, w czwartek po południu w kwaterze głównej NATO spotkają się ministrowie obrony krajów tworzących koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), do której należy kilkadziesiąt państw, w tym wszyscy członkowie NATO. Spotkanie poprowadzi sekretarz obrony USA Ash Carter.

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się 8 i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów oraz przywódcy najważniejszych organizacji międzynarodowych.

 

 

RIRM

drukuj