fot. Tomasz Strąg

J. Kaczyński ws. żydowskich roszczeń majątkowych: Nie będziemy za nic płacić

Niczego nie będziemy płacić – mówił stanowczo Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości w sprawie żydowskich roszczeń majątkowych. Polska odwołała zaplanowane na poniedziałek rozmowy z izraelską delegacją. Tymczasem ambasador USA w Polsce zapewniła, że kontrowersyjna ustawa 447 nie nakłada na nasz kraj żadnych obciążeń.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało zaplanowane spotkanie z izraelską delegacją Ministerstwa ds. Równouprawnienia Społecznego.

,,W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – napisano w oficjalnym oświadczeniu polskiego MSZ.

Strona izraelska nie ukrywała o co jej tak naprawdę chodzi. Mówiły o tym, także izraelskie media – podkreśliła dr Lucyna Kulińska, politolog.

To spotkanie ma dotyczyć zwrotu skradzionej własności żydowskiej z okresu Holokaustu – podała dr Lucyna Kulińska.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 zaznaczył, że Izrael ignoruje stanowisko polskich obywateli. W sobotnim proteście na ulicach Warszawy uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Rząd Izraela próbuje wykorzystać chwilę i to dzień po bardzo licznych manifestacjach w Polsce i w USA – powiedział Tomasz Rzymkowski.

W ubiegłym roku prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447, która dotyczy zwrotu mienia bezspadkowego należącego do ofiar Holokaustu. Ustawa zobowiązuje amerykański rząd do konkretnych działań – wspierania organizacji żydowskich oraz wpływania na konkretne państwa. O żadnych naciskach nie ma mowy – zapewniła w poniedziałek Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

,,Powtarzam – ustawa JUST (447) nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń. Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji” – napisała na Twitterze Georgette Mosbacher.

Ustawa 447 dotyczy wypełniania postanowień Deklaracji Terezińskiej, którą z ramienia rządu PO-PSL w 2009 roku podpisał Władysław Bartoszewski. Deklaracja wzywa do zwrotu lub restytucji bezprawnie przejętego mienia należącego do Żydów. Żądamy konkretnych działań rządu – mówił Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Nie będziemy płacić środowiskom żydowskim żadnych odszkodowań. To musi być jasno powiedziane. Nie do polskich obywateli, ale do dyplomacji amerykańskiej, izraelskiej i środowisk żydowskich – podkreślił Robert Winnicki.

Konfederacja przygotowała projekt ustawy blokujący tzw. ustawę 447. Podobny projekt złożył Kukiz15.

Niczego płacić nie będziemy, bo nie ma ku temu ani podstaw prawnych, ani moralnych – zadeklarował Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Są to żądania, żebyśmy oddali za to, co zostało przez Niemców całkowicie zniszczone. Odbudowaliśmy to, a teraz mamy jeszcze zapłacić. Jest to wręcz bezczelność i nie bierzemy tego pod uwagę – wskazał Jarosław Kaczyński.

Przedstawiciele rządu zapowiadają, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawione zostaną przepisy, które zablokują jakąkolwiek możliwość wypłaty przez Polskę odszkodowań za straty i zbrodnie, za które pełną odpowiedzialność ponoszą Niemcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj