Wyciekły maile kierownictwa TK

Wyciekła korespondencja kierownictwa Trybunału Konstytucyjnego, w której ustalana jest taktyka wydania wyroków ws. „nowych, kontrowersyjnych ustaw” – do maili dotarł portal tvp.info. Chodzi o maile pomiędzy prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim, wiceprezesem TK Stanisławem Biernatem i sędzią TK Markiem Zubikiem.

Z informacji tam zawartych wynika, że chcą oni zdążyć z wydaniem wyroków przed końcem kadencji prezesa Rzeplińskiego. W mailu omawiane były m.in. terminy ogłoszenia wyroków TK ws. ustaw Sejmu RP zaskarżonych przez posłów opozycji oraz RPO oraz strategia dotycząca zmian w regulaminie.

Jak podaje portal TVP Info, chodzi o plan obejścia ustawy o TK za pomocą regulaminu, tak by wpłynąć na wybór nowego prezesa. Kadencja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia br.

W obliczu informacji na temat działań kierownictwa TK, prezes Rzepliński powinien podać się do dymisji – mówi poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

Sygnalizowaliśmy, że te wyroki zapadają absolutnie pod dyktando prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Tak być nie powinno w niezawisłym sądzie konstytucyjnym. Jest określona procedura, w oparciu o którą Trybunał pracuje. Wyrok powinien zostać przedyskutowany i przegłosowany na naradzie sędziów, która odbywa się po rozprawie. Dla mnie tego rodzaju postępowanie absolutnie jest naruszeniem procedury, a jeżeli tak to również jest naruszeniem prawa – wskazuje poseł Marek Ast.

W ub. tygodniu sędzia TK, Marek Zubik rozesłał maila ws. Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do pracowników Trybunału. Przez pomyłkę do wiadomości dołączył historię wymiany e-mailowej, której adresatem była część składu TK – 9 sędziów, wybranych przed 2015 r.

Oprócz sędziego Zubika, znaleźli się w niej m.in. również prof. Leon Kieres, prof. Andrzej Wróbel, prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka oraz wiceprezes i prezes TK: prof. Stanisław Biernat i prof. Andrzej Rzepliński.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl