(fot. PAP)

Prezes PiS rozmawiał telefonicznie z Davidem Cameronem

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem stanowczo sprzeciwił się zapowiedziom dotyczącym zmian w zasadach przyznawania zapomogi na dzieci dla imigrantów, w tym polskich – podało biuro prasowe partii.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że nie do zaakceptowania jest sytuacja piętnowania Polaków, którzy są jedną z grup imigracyjnych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski premier zapewnił prezesa Kaczyńskiego, że „nigdy nie było jego intencją stygmatyzowanie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii” i podkreślił, uznanie dla pracy Polaków i ich wkładu w rozwój brytyjskiej gospodarki”.

Prezes Jarosław Kaczyński powiedział krótko: pamiętajcie o tym, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii odprowadzają tam podatki dlaczego, więc ich dzieci nie mogą korzystać z tych uprawnień? Prezes zaznaczył jednocześnie, że to utrudnia współpracę w ramach frakcji EKR. Ponadto nie chciałby, żeby tego typu sytuacja miała miejsce w przyszłości. Prezes uzyskał zapewnienie, że słowa, które wypowiedział David Cameron nie były skierowane przeciwko Polakom, że nie chodziło o dyskryminację Polaków, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. David Cameron zapewnił też, iż ma nadzieję na dobrą współpracę w przyszłości – powiedział poseł Andrzej Duda, rzecznik prasowy PiS.

W podobnym tonie odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Donalda Tuska z premierem Davidem Cameronem. Premier Tusk wskazał, że niezależnie od intencji nie możemy zaakceptować wymowy i efektów, jakie mają tego rodzaju wypowiedzi” – relacjonował rozmowę minister ds. europejskich Piotr Serafin.

RIRM

drukuj