Dziś TK ogłosi wyrok ws. noweli ustawy o Trybunale

Trybunał Konstytucyjny ogłosi dziś po południu o godz. 13.00 wyrok ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Premier Beata Szydło już wczoraj zapowiedziała, że nie opublikuje decyzji sędziów. Nie będzie to orzeczenie w myśl obowiązującego prawa – wyjaśniła.

„Nie mogę łamać Konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować” – powiedziała szefowa rządu.

Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie badał wczoraj skargi grup posłów, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowej Rady Sądownictwa na nowelizację ustawy o TK.

Nie odroczono posiedzenia, o co wnosił minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Na konferencji prasowej wyraził on wczoraj zaniepokojenie wydarzeniami w TK. Podkreślił, że sędziowie pośpiesznie podejmując działania, przyczyniają się do pogłębienia kryzysu konstytucyjnego w Polsce.

– Sędziowie, po pierwsze, oddalili mój wniosek o odroczenie rozstrzygania sprawy; po drugie, nie zaczekali na moją merytoryczną opinię, do której mam prawo jako Prokurator Generalny i z którą powinni byli chcieć się zapoznać. I po trzecie, co – jak myślę – najistotniejsze w tej sprawie, sędziowie TK zignorowali także stanowisko, w którym wskazałem, że nieformalne rozstrzyganie ws. ustawy o TK z jednoczesnym pogwałceniem zapisów tej ustawy jest bezprawne, stanowi zachowanie sprzeczne z zasadą legalizmu i jest z góry nieskuteczne – powiedział minister.

Zbigniew Ziobro zadeklarował jednocześnie, że jako Prokurator Generalny jest gotów do rzetelnej i rzeczowej współpracy z TK, ale na podstawie obowiązującego prawa.

Zaskarżona (jednak wciąż obowiązująca) nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w Trybunale według kolejności wpływu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl