fot. twitter.com/MSZ_RP

Wiceszef MSZ prof. P. Wawrzyk kandydatem PiS na nowego RPO

Prof. Piotr Wawrzyk, obecny wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapowiedział to szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Polityk dodał, że kandydatura zostanie zgłoszona w najbliższych dniach.

Prawo i Sprawiedliwości liczy, że w tej sprawie uda się uzyskać większość. Osoba Piotra Wawrzyka nie powinna wzbudzać kontrowersji i sprzeciwów opozycji – twierdzi Ryszard Terlecki.

Jarosław Rusiecki, senator PiS-u, zwraca uwagę, że prof. Piotr Wawrzyk ma rozległe kwalifikacje, by sprawować funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. W ocenie polityka, kandydatura może zyskać poparcie Senatu, które jest potrzebne do powołania nowego Rzecznika.

– Jest to polityk, minister i poseł z województwa świętokrzyskiego, znany mi osobiście. Piotr Wawrzyk jest rzetelny w sprawowaniu swoich obowiązków i  ma rozległą wiedzę. Pan profesor jest człowiekiem dialogu, a poza tym jest wrażliwy na ludzką krzywdę. Myślę, że jest to bardzo dobra kandydatura. Uważam, że Senat będzie miał dobrą kandydaturę, aby ją rozważyć i skutecznie poprzeć. Wierzę w to głęboko  – mówi Jarosław Rusiecki.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale zgodnie z ustawą nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swojego następcy.

Dotychczasowe dwie próby wyboru następcy Adama Bodnara skończyły się niepowodzeniem ze względu na brak poparcia PiS-u wobec mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, zgłoszonej przez KO i Lewicę. Termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika wyznaczono na 29 grudnia.

RIRM

drukuj