[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski o nowelizacji ustawy o SN autorstwa PiS: Ja bym tego nie odbierał jako szantaż i nacisk, ja bym to określił jako zdrowy rozsądek

Ja bym tego nie odbierał jako szantaż i nacisk, ja bym to określił jako zdrowy rozsądek – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Tomasz Rzymkowski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł Kukiz’15, odnosząc się do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o SN. Zmiany mają dać podstawę powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku, także mają taką możliwość.

Z kolei w myśl noweli zostaje uchylona procedura ubiegania się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie po ukończeniu 65. roku życia.

Jednak dla sędziów, którzy już weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek spoczynku to 65 lat bez możliwości przedłużenia tego okresu.

Z założeń, które już poznaliśmy, wynika, że jest to dobry projekt ocenił Tomasz Rzymkowski.

– To jest przede wszystkim bardzo dobry projekt ustawy, tych założeń, które już poznaliśmy. Po wstępnym przyjrzeniu się, można stwierdzić, że jest to rozwiązanie tych problemów, które z punktu widzenia obiektywnego powinny zostać rozwiązane, czyli kwestia możliwości zachowania urzędu przede wszystkim Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, którego kadencja jest gwarantowana konstytucyjnie, a również rozwiązania sprawy, która z punktu widzenia całej reformy nie jest aż tak istotna jak kwestia przejścia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, dania im możliwości wydłużenia tej pracy w SN do wieku, który do niedawna obowiązywał, czyli do 70 lat – powiedział Tomasz Rzymkowski.

Posłowie zajmą się nowelą o SN na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu.

Poseł Tomasz Rzymkowski nie odbiera wprowadzanych zmian, jako byłyby one pod wpływem nacisków.

– Ja bym tego nie odbierał jako szantaż i nacisk, ja bym to określił jako zdrowy rozsądek – wskazał poseł Kukiz’15.

Zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym krytykowała m.in. Komisja Europejska, która włączyła sprawę przechodzenia w stan spoczynku sędziów tego sądu do procedury z art. 7 unijnego traktatu przeciwko Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl