Msza św. kończąca ŚDM – w Brzegach

Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży odbędzie się w Brzegach, ale zawsze trzeba brać pod uwagę różne warianty – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu podczas konferencji prasowej we wtorek w Mińsku Mazowieckim zapytana, czy Msza św. wieńcząca ŚDM może odbyć się w innym miejscu niż w Brzegach (gmina Wieliczka), np. na krakowskich Błoniach, odpowiedziała: „Na ten moment (…) jest lokalizacja w Brzegach i ta lokalizacja została wybrana. Wszystkie prace, które są teraz prowadzone, zespół, który pracuje jest przygotowany na to, że ta główna Msza św. będzie się tam odbywała”.

„Ale oczywiście zawsze trzeba brać pod uwagę różne warianty, różne możliwości” – zaznaczyła. Prezes Rady Ministrów dodała, że „jeżeli pojawiają się jakieś kwestie, które wymagają wyjaśnienia, to trzeba na ten temat rozmawiać”.

Premier Szydło zaznaczyła, że obowiązkiem rządu jest przeprowadzenie i wsparcie Kościoła przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w ten sposób, aby były bezpieczne dla uczestników i przebiegały bez żadnych problemów.

Przypomniała, że nie jest to wydarzenie, które należy postrzegać w kategoriach imprezy organizowanej tylko i wyłącznie przez Kościół.

– Dla nas, dla polskiego rządu jest to impreza bardzo ważna, również w wymiarze państwowym, promocji Polski – mówiła premier.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który towarzyszył Beacie Szydło podczas wizyty w Mińsku Mazowieckim, zapewnił, że wojsko będzie wspierało organizację ŚDM.

– Będziemy je też wspierali w wymiarze ochrony i wsparcia służb specjalnych. Wojskowe służby specjalne będą do dyspozycji ABW, która będzie koordynowała ten wysiłek, jeśli chodzi o służby – zaznaczył.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca; weźmie w nich udział papież Franciszek. Zapowiadana jest również jego wizyta w Częstochowie i Oświęcimiu. We wtorek rząd przyjął projekt specjalnej ustawy, która ma ułatwić organizację tego wydarzenia, zapewnić porządek publiczny oraz bezpieczeństwo medyczne i transportowe.

PAP/RIRM

drukuj