fot. pixabay.com

B. Szydło i E. Rafalska interweniowały w KE w sprawie seniorów i osób niepełnosprawnych

Elżbieta Rafalska i Beata Szydło, europosłowie PiS, interweniowały w Komisji Europejskiej w sprawie seniorów i osób niepełnosprawnych.  Politycy w specjalnym liście do Komisji wskazują, że to właśnie te grupy społeczne są najbardziej zagrożone zakażeniem. Odsetek zgonów wśród osób starszych chorych na COVID-19 sięga 15 procent.

W związku z tym europosłowie pytają unijnych urzędników między innymi o to, czy i kiedy strategia demograficzna zostanie zrewidowana pod kątem skutków pandemii. Co więcej, chcą uzyskać informacje, jakie formy pomocy i ochrony w czasie COVID-19 przewiduje komisja dla seniorów.

Europoseł Elżbieta Rafalska podkreśla, że ważną kwestią jest też walka ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego osób starszych, które obnażyła pandemia.

– Nasze pytanie dotyczyło tego, czy strategia postępowania wobec osób starszych zrewidowana nową epidemiczną sytuacją będzie zmieniona, kiedy zostanie przedstawiona, w jaki sposób KE chce sprawować szczególną pomoc i ochronę seniorom? Wiemy, że np. instytucjonalne formy opieki są szczególnie zagrożone epidemią. Osób starszych i samotnych dotyczy także wykluczenie cyfrowe. Z tego powodu te osoby są pozbawione wielu usług – telemedycyny, usług opiekuńczych, specjalistycznych – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Pytania europosłów PiS dotyczą planowanego na koniec bieżącego roku raportu Komisji Europejskiej w sprawie zmian demograficznych i strategii dotyczącej starzenia się.

Europoseł Elżbieta Rafalska przypomniała, że jedną z form pomocy dla seniorów w czasie pandemii są unijne środki, które samorządy mogą przeznaczyć na DPS-y. W Polsce z funduszy UE, marszałkowie na te ośrodki mogą przekierować 1 mld zł. Dotychczas złożono już wnioski na kwotę 100 mln zł.

RIRM

drukuj