fot. krakow.ipn.gov.pl

Kraków: upamiętniono zamordowanych oficerów Wojska Polskiego

Trzech zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego – płk. Felicjana Madeyskiego-Poraja, ppłk. Waleriana Orłowskiego i ppłk. Kazimierza Czyżewskiego – upamiętniono na tablicy zawieszonej na ścianie budynku Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Brązowa tablica upamiętniająca zawieszona została na ścianie budynku sztabu wojskowego przy ul. Rydla – poinformował w czwartek krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Przedsięwzięcie jest elementem obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w późniejszym terminie.

Wśród oficerów, o których zasługach przypominać będzie ona mieszkańcom, znalazł się szef krakowskiej komendy płk Felicjan Madeyski-Poraj. Uhonorowany m.in. Virtuti Militari, został wzięty do niewoli sowieckiej podczas wojny obronnej w 1939 r. Następnie trafił do sowieckiego obozu jenieckiego w Starobielsku, a wiosną 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Charkowie.

W tym samym czasie zabity został także kolejny upamiętniony, szef Komendy Rejonu Uzupełnień w Dębicy ppłk Walerian Orłowski. Wcześniej pod Tarnopolem został aresztowany przez Sowietów, a następnie więziony był w obozie w Kozielsku. Za zasługi odznaczono go m.in. Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi.

Dzięki inicjatywie krakowianie zapamiętają także postać ppłk. Kazimierza Czyżewskiego, komendanta bocheńskiej powiatowej komendy uzupełnień. Wzięty do niewoli sowieckiej podczas wojny obronnej trafił do obozu w Kozielsku, a wiosną 1940 r. również jego NKWD zamordowało w Katyniu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl