fot. Tomasz Strąg

J. Kaczyński: Jestem przeciwnikiem zabijania nienarodzonych dzieci ze względu na tzw. przesłankę eugeniczną

Prezes Prawa i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński mówi, że jest przeciwnikiem zabijania nienarodzonych dzieci ze względu na tzw. przesłankę eugeniczną. Wskazuje, że tzw. kompromis aborcyjny został niewłaściwie ukształtowany. Obrońcy życia wielokrotnie wytykali obozowi władzy zaniechania w sprawie ochrony nienarodzonych.

Kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Niedziela” mówił, że jest przeciwnikiem tzw. aborcji eugenicznej. Wprost nazywał to zbrodnią. Prezydent pozostawał przy stanowisku, że jeśli na jego biurko trafi projekt zakazujący zabijania niepełnosprawnych dzieci, to na pewno się pod nim podpisze. Obozowi władzy wytykano jednak od dawna zaniechania w sprawie obrony życia. Kolejne miesiące w Sejmie przeleżał projekt inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”. Propozycja ma zapobiec zabijaniu niepełnosprawnych, nienarodzonych dzieci.

– Jeżeli jakieś sprawy staną – a być może, że staną w parlamencie – to decyzja każdego z posłów, później senatorów będzie decyzją indywidualną – stwierdził Jarosław Kaczyński.

O tzw. kompromis aborcyjny, który w praktyce nie jest kompromisem, bo trudno mówić o kompromisowym zabijaniu dzieci, prezes PiS-u był pytany na zjeździe klubów „Gazety Polskiej”. I jego słowa mogą dawać nadzieję, że obóz władzy wreszcie zajmie się ochroną najsłabszych.

– W tym, co się określa jako „kompromis aborcyjny”, popełniono pewien błąd, mianowicie kwestia eugeniczna została niewłaściwie ukształtowana i to trzeba naprawić – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS-u powiedział, że jest przeciwnikiem tzw. aborcji eugenicznej. Zadeklarował, że zagłosuje za zwiększeniem ochrony życia najsłabszych.

– Jeżeli ta sprawa stanie – bo ja ciągle liczę, że Trybunał Konstytucyjny ją jakoś rozwiąże, ale to jest tylko moja nadzieja, nic więcej – to sam będę głosował za tego rodzaju rozwiązaniami – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Karty w ręku ma tutaj wyłącznie obóz władzy. Projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję” czeka na prace w sejmowych komisjach. Obrońcy życia wielokrotnie apelowali o przyspieszenie prac. Zwłaszcza, że każdy dzień opóźnienia kosztuje życie kolejnych dzieci. Także dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR wielokrotnie zwracał uwagę, że sprawa życia już dawno powinna zostać załatwiona.

TV Trwam News

drukuj