Głosowanie nad rezolucją PE ws. Polski już jutro

Już jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad rezolucją w sprawie sytuacji w Polsce. Do projektu dokumentu dotarła PAP. Jak czytamy: PE ,,jest zaniepokojony tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa”.

Treść projektu wstępnie uzgodniły dwie największe frakcje – Europejska Partia Ludowa, do której należą też europosłowie PO oraz socjaliści i demokraci.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk mówi, że nasze sprawy powinny być rozwiązywane w Polsce. Jako karygodne polityk określiła działania słabnącej opozycji, która szuka pomocy w Unii Europejskiej.

– To jest niedopuszczalne. Niektórzy mówią wręcz o zdradzie, bowiem nasze sprawy powinny być rozwiązywane w Polsce. Jesteśmy demokratycznym, suwerennym krajem, który stanowi prawo według własnego uznania i to inne kraje Unii Europejskiej powinny respektować zasady demokracji, ustalane przez polski Parlament wybrany w demokratycznych wyborach, a nie nas krytykować w oparciu o nierzetelne informacje – powiedziała poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzą politycy PiS-u,  także złożyła własny projekt rezolucji PE dotyczącej kryzysu wokół TK. Według projektu przyczyną tego kryzysu są decyzje poprzedniego Sejmu.

O sytuacji w Polsce europosłowie rozmawiali już w połowie stycznia. W debacie uczestniczyła wówczas premier Beata Szydło. Zdecydowano wtedy, że rezolucja zostanie przyjęta po opublikowaniu opinii Komisji Weneckiej.

RIRM

drukuj