Projekt PiS ws. nieopublikowanych rozstrzygnięć TK ponownie w sejmowej komisji

Projekt Prawa i Sprawiedliwości ws. ogłoszenia trzech nieopublikowanych „rozstrzygnięć” Trybunału Konstytucyjnego wrócił do Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 

Kluby Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podczas drugiego czytania projektu w Sejmie złożyły wnioski o jego odrzucenie. Dziś komisja rozpatrzy wnioski oraz pochyli się nad poprawkami.

Poseł Waldemar Buda z PiS podczas debaty ocenił, że projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

– Jest to projekt, który z punktu widzenia prawnego nie ma dużego waloru, ponieważ nie zmienia, nie wnosi nic do porządku prawnego. Natomiast ma pewien element czyszczący, normalizujący sytuację, ale też ma doprowadzić do sytuacji, w której w jakimś stopniu będzie to też argument w rozmowach z Komisją Europejską – powiedział Waldemar Buda.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się także nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. W tym przypadku poprawkę do projektu złożyło PiS. Politycy partii rządzącej podkreślają, że część przepisów nowelizacji „ma działać prewencyjnie” i jeśli podjęte byłyby ewentualne „działania godzące w reformę” SN, to będą one nieważne.

Najprawdopodobniej przepisami dotyczącymi reformy sądownictwa zajmie się jeszcze w tym tygodniu Senat.

RIRM

drukuj