Szef NIK przed Trybunałem Stanu? Sejmowa komisja rozpatrzy dziś wniosek

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpatrzy dziś wniosek wstępny o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego. Chodzi o sprawę z 2015 r., kiedy to Kwiatkowski miał ustawić konkursy na szefów delegatury NIK w Rzeszowie. Podobna praktyka miała mieć miejsce w Łodzi.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent w rozmowie z reporterem TV Trwam Konradem Janikiem wskazała, że Krzysztof Kwiatkowski obciążony jest kilkoma zarzutami.

Prezes Krzysztof Kwiatkowski jest podejrzany o ustawianie konkursów. Wiąże się to z paragrafem 231. Kodeksu karnego. Wykorzystując swoje stanowisko lub wiedząc o tym, że za chwilę zostanie formalnie prezesem NIK, doprowadził do unieważnienia konkursu w Rzeszowie i ponownego konkursu, w którym już wcześniej była wybrana osoba przez prezesa NIK. Było to w uzgodnieniu z byłym posłem i przewodniczącym PSL Janem Burym. Jest również zarzut ustawiania konkursu na dyrektora oddziału delegatury NIK w Łodzi, na zastępcę dyrektora w Rzeszowie oraz na dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska w NIK – mówiła przewodnicząca sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Podejrzenia o ustawianie konkursów wyszły zupełnie przypadkowo – dodała poseł PiS.

Służby podsłuchiwały przewodniczącego Jana Burego z PSL. Podczas rozmów na podsłuchach wyszło, że rozmawia on w tych sprawach również z prezesem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim. W ten sposób wyszło na jaw, że prezes NIK ustawiał konkursy – powiedziała Iwona Arent.

Polityk nie podała konkretnego terminu końca postępowania komisji ws. Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Chciałabym, ażeby to postępowanie przed komisją było bardzo solidne. Nie chcę, aby ktoś zarzucił komisji, że działamy na jakiekolwiek zlecenie. Chcemy rzetelnie przesłuchać świadków i podjąć decyzję, czy rzeczywiście prezes Kwiatkowski powinien stanąć przed Trybunałem Stanu – zaznaczyła przewodnicząca sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj