fot. flickr.com

Siedem osób zatrzymanych ws. afery podkarpackiej

Siedem osób zostało zatrzymanych w czwartek rano w związku z jednym z wątków tzw. afery podkarpackiej – przekazał PAP w czwartek prok. Piotr Żak ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Wśród zatrzymanych są b. członkowie zarządu spółki PGE Energia Odnawialna.

W czwartek rano TVP Info poinformowała o zatrzymaniu w związku z tzw. aferą podkarpacką przez Centralne Biuro Antykorupcyjne siedmiu osób, w tym b. członków zarządu PGE EO.

„Chodzi o zakup nieczynnej elektrociepłowni przez państwo za 22 mln zł. To niegospodarność” – podała TVP Info.

Prok. Piotr Żak ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej – prowadzącego duże postępowanie w sprawie tzw. afery podkarpackiej – potwierdził w rozmowie z PAP fakt zatrzymania siedmiu osób. Przed wykonaniem czynności z ich udziałem nie chciał jednak mówić, o co są one podejrzewane.

„Na polecenie prokuratora śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zostało zatrzymanych siedem osób. Jest to jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej” – powiedział prok. Piotr Żak.

Potwierdził, że wśród zatrzymanych są b. członkowie zarządu PGE EO.

„Zatrzymania miały miejsce dzisiaj rano – w całej Polsce; zatrzymani nie zostali jeszcze doprowadzeni do prokuratury” – dodał prokurator.

Zasygnalizował, że ze względu na odległości dzielące Katowice od miejsc zatrzymań, czynności z udziałem zatrzymanych rozpoczną się prawdopodobnie w czwartek po południu.

Katowickie śledztwo toczy się od listopada 2013 r. po zawiadomieniu złożonym przez CBA. Początkowo wszczęto je pod kątem nadużycia uprawnień przez członków zarządu Elektrowni Kozienice i funkcjonariuszy publicznych w związku z postępowaniem przetargowym. Postępowanie ma jednak znacznie szerszy zakres. Do Katowic trafiły też niektóre wątki z postępowania toczącego się wcześniej w Warszawie.

W katowickim śledztwie zarzuty usłyszało już ponad 20 osób. Są wśród nich m.in. b. poseł i b. szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury, b. szefowie rzeszowskich prokuratur oraz podkarpacki biznesmen z branży paliwowej Marian D. Pod koniec września ubiegłego roku CBA poinformowało o zatrzymaniu pod zarzutem korupcji byłego prezesa i byłego wiceprezesa Rafinerii Jasło oraz byłego kierownika działu w rafinerii.

Część wątków zakończyło się już skierowanymi do sądu aktami oskarżenia. Według prok. Piotra Żaka, z Katowic wysłano ich dotychczas siedem. Np. wiosną ubiegłego roku prokuratura oskarżyła b. prokurator apelacyjną z Rzeszowa Annę H. Kobiecie zarzucono popełnienie sześciu przestępstw, m.in. korupcję i przekroczenie uprawnień.

Na początku bieżącego roku PK poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko b. szefowi Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Zbigniewowi N. Chodzi m.in. o przyjęcie łapówek na kwotę kilkuset tysięcy złotych w zamian za powoływanie się na wpływy w różnych instytucjach.

W innym wątku postępowania we wrześniu ub. roku PK oskarżyła prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, Jana Burego oraz kontrolera w rzeszowskiej delegaturze NIK o przestępstwa nadużycia władzy przy obsadzaniu stanowisk w Izbie. Żaden z nich nie przyznał się do zarzucanych czynów.

Jak wcześniej podawała prokuratura, podstawą formułowanych wobec podejrzanych zarzutów są m.in. zeznania świadków, wyjaśnienia innych podejrzanych, a także treść zarejestrowanych rozmów telefonicznych.

PAP/RIRM

drukuj