fot. PAP/EPA

Pakistan – liczba ofiar śmiertelnych powodzi wzrosła do 15

W Pakistanie do 15 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi wywołanych przez monsuny i topniejące lodowce. Władze kraju doniosły dziś o kolejnych dwunastu ofiarach śmiertelnych w całym kraju.

Siedem osób zginęło w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu, a trzy w prowincji Pendżab na wschodzie. W północnym regionie Gilgit-Baltistan zarejestrowano dwie ofiary śmiertelne – napisano w oświadczeniu wydanym przez krajowe służby zarządzania kryzysowego.

Ekipy ratownicze starają się przenieść mieszkańców zalanych terenów w bezpieczniejsze miejsca.

Prawie 195 tys. osób ucierpiało w wyniku powodzi w okręgu Layyah i innych regionach w prowincji Pendżab.

Stopniowo normalizuje się sytuacja w okręgu Ćitral w prowincji Chajber Pachtunchwa na północnym zachodzie kraju, która jako pierwsza została nawiedzona przez żywioł. W wyniku powodzi zginęły tam trzy osoby, woda zniszczyła także drogi i mosty. Według chińskiej agencji prasowej Xinhua w Ćitral pod wodą znalazły się 292 wioski, a 400 domów zostało uszkodzonych.

Rzeczniczka sekretarz generalnego ONZ Vannina Maestracci poinformowała, że w okręgu Ćitral ucierpiało ok. 285 tys. osób, a dokładna liczba poszkodowanych jest trudna do określenia z powodu braku dostępu do wielu dotkniętych katastrofą rejonów.

Władze Pakistanu oraz odpowiednie służby zapewniają natychmiastową pomoc. Także ONZ obserwuje sytuację i jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy – zadeklarowała Maestracci.

PAP/RIRM

drukuj